baymavislotbarportbetgrand pasha bet

KIŞ ENFEKSİYONLARINDAN KORUNMAK MÜMKÜN!

EN SIK RASTLANAN KIŞ ENFEKSİYONLARI

Emsey Hospital’dan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Güler Delibalta, kış enfeksiyonlarından korunma yolları hakkında önemli bilgiler verdi:

Çocuklar kış aylarında en sık hastalanan gruptur, özellikle kreş/ilkokul çağındakiler üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra hepatit ve parazit gibi eksik hijyen ve yakın temasla geçebilecek hastalıklar açısından risk altında. Ayrıca yaşlılar, hamileler, kronik kalp ve akciğer hastalığı bulunanlar, şeker ve kanser hastaları enfeksiyon bulaşıcılığı yönünden dikkat edilmesi gereken arasında.

Nezle/soğuk algınlığı: Burun akıntısı, hapşırık, çoğunlukla hafif seyirli ve nadiren şiddetli öksürükle karakterize bir durumdur. Kısa sürede kendiliğinden geriler.

Grip: İnfluenza virüslerinin neden olduğu, 39-40 C’ye ulaşan ateş, baş ve kas ağrısı, burun akıntısı, öksürük, halsizliğin olduğu bir sorundur. İnfluenza virüsleri çok bulaşıcıdır ve soğuk ortamlarda uzun süre canlı kalır. Zatürre, sinüzit, otit gibi komplikasyonlara yol açması açısından önemli.

Boğaz enfeksiyonları: Virüsler ve bakteriler neden olabilir. Yüksek ateş, yutma güçlüğü, boğaz ağrısıyla kendini gösterir, çocuklarda boğaz enfeksiyonuna neden olan etkenin beta enfeksiyonu olup olmadığının araştırılması için boğaz kültürü ve kan testleri yapılır, sonuç pozitif gelirse en az 10 gün süreyle antibiyotik verilir.

Orta kulak iltihabı: Soğuk algınlığı/grip sonrası özellikle çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Kulakta ağrı, yüksek ateş, işitme kaybı ve bebeklerde beslenme güçlüğü görülür.

Sinüzit: Burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve geniz akıntısı şikayetleri ortaya çıkar.

Zatürre: Çoğunlukla grip ya da boğaz enfeksiyonlarından sonra görülür. Yüksek ateş, öksürük, koyu kıvamlı balgam, nefes darlığı vardır. Bakteri veya virüslerin neden olduğu bir tablodur. Hastanın hekim tarafından değerlendirilmesi ve gözetim altında olması gerekir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Soğuk algınlığı, grip gibi virüslerin neden olduğu hafif seyirli enfeksiyonların erken dönmelerinde uygun yatak istirahati, düzenli beslenme, bol sıvı alımı ve semptomlara yönelik ilaçlar yeterli olacaktır. Ancak öksürük-balgam, ateş yüksekliği, nefes darlığının varlığında mutlaka doktor muayenesi yapılmalı, gözetim altında uygun ilaçlar kullanılmalı.

  • Hafif hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı erken dönemlerde yatak istirahati, doğru beslenme ve bol sıvı alımı önemli.
  • Semptomlara yönelik ilaçlar alınabilir. Ancak yüksek ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı gibi şikayetler varlığında doktora başvurmak gerekmektedir.
  • İyi havalandırılmayan ve kapalı-kalabalık ortamlarda uzun süre vakit geçirmekten kaçınılmalı.
  • Sık sık eller yıkanmalı.
  • Beslenmeye önem verilmeli; bol sıvı tüketimi, dengeli ve düzenli beslenme sağlanmalı.
  • Kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınılmalı.
  • Uyku düzenine dikkat edilmeli.
  • 65 yaş üstü, hamileler, diyabet hastaları, kronik kalp-akciğer hastalığı olanlar, sağlık çalışanları mutlaka grip aşısını yaptırmalı.
  • Kişisel hijyen kurallarına uyum sağlanmalı.
  • Aşıyla korunmanın mümkün olduğu durumlarda özellikle çocukların aşılanması gerekir.