baymavislotbarportbetgrand pasha bet

KARIN AĞRISI BÖBREK SORUNLARINA İŞARET EDEBİLİR

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUN NEDENİ OLABİLİR

Medicana Bahçelievler Hastanesi Üroloji  Uzmanı Prof. Dr. Semih Ayan, çocuklarda ortaya çıkan böbrek reflüsü hakkında şu bilgileri verdi:

Böbrek fonksiyonları sağlıklı olan bir bireyde, idrar böbrekten mesaneye tek yönlü akar. Ancak genetik veya anatomik bozukluklar sebebiyle böbrek reflüsü gelişebilir. Bu durumda idrar yüksek basınçla böbreğe geri giderek, organ yetmezliğine yol açabilir.

Böbrek reflüsü için erken dönemde tanı koymak zor. Henüz gebelikteki anne karnında yapılan ultrason takiplerinde bile çocuk böbreğinin genişlemiş olmasıyla yüksek dereceli reflüden şüphe edilmesi gerekir. Yenidoğan döneminde ve okul öncesi yaşlarda ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda bu hastalığın mutlaka akla gelmesi gerekir.

Bu belirtiler var mı?

Karın ve böğür ağrısı, yaşıtlarına göre büyüme gelişme geriliği, gündüz idrar kaçırma gibi yakınmalar hastalığın belirtileri olabilir.

Böbrek hasarına yol açmamak için hastalığın derecesine göre ilaçlı tedavi, takip veya cerrahi tedavi planlanır. Düşük dereceli böbrek reflüsü olan çocuklarda, idrarın tam boşaltılması, düşük doz antibiyotik kullanımıyla ergenlik çağına kadar kendiliğinden düzelme beklentisiyle takip yapılır.

Bu dönemde hastalığın böbreğe zarar vermesine neden olacak idrar yolu enfeksiyonunu engellemek için düşük dozda antibiyotik kullanılması ve varsa idrar kesesinin fonksiyon kusurlarının tedavisi gerekir. Ayrıca hastalar doktor kontrolünde olmalı, aralıklarla idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek fonksiyonları açısından izlenmeli.

Bu durumdaki erkek çocukların sünnet edilmesi de enfeksiyon riskini azaltmak için tavsiye edilir. Böbrek reflüsü tanısı olan çocuklarda antibiyotik kullanımına rağmen ateş, idrar yolu enfeksiyonu görülüyor ve reflü böbreğe zarar veriyorsa ve beklemekle düzelmeyecek birtakım anatomik bozukluklardan kaynaklanıyorsa cerrahi tedaviye başvurulmalı. Cerrahi tedavi, açık ya da kapalı olarak uygulanabilir.