baymavislotbarportbetgrand pasha bet

KANSERİN DE FOBİSİ VAR: KARSİNOFOBİ!

KANSER FOBİSİ İLE BAŞA ÇIKMANIN 7 YOLU

Hasta olmak herkes için normal ve anlaşılabilir bir durum. Kanser de bu hastalıklardan biri. Ancak modern çağın gittikçe yaygınlaşan korkulu rüyası kanser, bazıları için tam bir fobi. Aşırı düzeyde kanser olma korkusuna ise ‘karsinofobi’ deniyor

Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Psikoonkolog Işıl Yıldız, bu fobi nedeniyle kimi kişilerin obsesif kompulsif bozukluğa yakın olduğunu belirtirken, kimilerinin de depresyona girdiğini söyledi. un eşlik ettiğini söylüyor. Yıldız, 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftası kapsamında, kanser fobisini ve karsinofobi ile başa çıkmanın 7 yolunu anlattı.

Yediklerimizden içtiklerimize, giydiklerimizden soluduğumuz havaya, temizlik maddelerinden giderek yaygınlaşan hareketsiz yaşam tarzına pek çok faktör kansere davetiye çıkarıyor. Üstelik modern çağın vazgeçilmezi stres de bu tehlikeyi artırıyor. Hal böyle olunca pek çok kişi için kanser tam anlamıyla fobi halini alıyor.

Birçok kişi fobileriyle, korku kaynağından uzak durarak baş ediyor ama bu durum karsinofobi yaşayanlar için gerekli değil. Bu korku çoğunlukla kişinin içinde, düşüncelerindedir. Hastalıkla ilgili düşünceler obsesyon gibidir. Hastalık fobileri bu açıdan obsesif kompulsif bozukluğa yakındır. Bu fobiye sıklıkla depresyon eşlik eder.

Araştırmalara göre, en fazla korkutan ve çaresizlik hissi yaratan kanser sıklıkla ağrı, acı çekme ve ölümle bağlandırılıyor.

Günlük aktiviteleri etkiliyor

Biyopsi yaptırma, yakın bir aile üyesinin ya da arkadaşın kanser tanısı alması, kanser sebebiyle bir yakının kaybı, medyada çıkan haberler, uzmanların açıklamaları, filmler ve hikayeler kişinin korkusunu körüklüyor.

Kanser olma korkusunun yarattığı yoğun anksiyete insanları farklı davranışlara sevkedebilir. Sağlıklarıyla ilgili yoğun endişe yaşayıp, sık sık doktora giden, tetkik yaptıran ve kanser olmadığına ikna edilme ihtiyacı hisseden bir grup var. Ayrıca  kötü haber almaktan ve endişelerinin doğrulanma ihtimalinden korkarak doktora gitmeyi erteleyen ya da reddeden insanlar da mevcut. Kimileri de kanserden korunmak için beslenmeye ve kullanılan ürünlere çok dikkat ediyor, hastalıkla ilgili her türlü hatırlatıcıdan kaçınıyor, hatta bazen kanser hastası olan yakınlardan bilerek uzak durmayı tercih ediyor.

Karsinofobi ile baş edilebilir

1-Korkunuzu dile getirin: Kanser olma korkunuzu aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Onlarla konuşmak kaygınızı azaltmaya yardım edebilir.

2-Vücudunuzu sürekli takip etmeyin: Tüm insanlar belirli oranda kanser olma riski taşır ama sırf bu yüzden çok fazla tetkik yaptırmak, belirli zaman aralıklarında yapılması gereken radyolojik görüntülemeleri hekiminizin talebi olmaksızın  yaptırmak doğru değil.

3-Kanser hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinin: Bilmediğimiz şeyler bizi daha çok korkutur. Bu nedenle kanserin nasıl oluştuğu ve nasıl önlenebileceğiyle ilgili araştırma yapın.

4-Düzenli sağlık kontrolü yaptırın: Yılda bir ya da iki defa sağlık kontrolü için hekime başvurup gerekli tetkikleri yaptırmak kanser korkunuzu azaltabilir.

5-Kanseri atlatmış insanlarla konuşun: Kanser hastalığını yaşamış insanlarla konuşmak,  doğru bilgileri almanıza yardım edebilir.

6-Sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirin: Yaşam tarzımızın sağlığımızı önemli ölçüde etkilediği bir gerçek. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, stresle baş etme yollarını öğrenmek ve sosyalleşmek beden ve ruh sağlığını korur.

7-Profesyonel destek alın: Eğer tüm bunlar kanser olma korkusunu azaltmada yeterli olmuyorsa ve günlük yaşantınızı olumsuz etkileyecek boyuttaysa bir uzman desteği alın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir