baymavislotbarportbetgrand pasha bet

KAN ŞEKERİNİ DENGEDE TUTMAK İÇİN 10 ÖNERİ

BESLENME ALIŞKANLIKLARINI NORMALE DÖNDÜRME ZAMANI

Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Kaplan, Ramazan ve bayram nedeniyle bozulan beslenme alışkanlıklarını normale döndürmek için alınabilecek önlemleri sıraladı:

1.Kahvaltı alışkanlığınızı geri kazanın

Ramazan boyunca atladığınız kahvaltı alışkanlığınızı tekrar kazanmanız çok önemli. Bal, reçel, marmelat, beyaz ekmek, hamur işleri gibi basit şeker içeriği yüksek besinlerle şarküteri ürünleri yerine; domates, salatalık, yeşillikler, yumurta, peynir ve tam tahıllı ekmek tüketin.

2.Akşam yemeğini geç saatlere bırakmayın

İftar saatinin geç olması nedeniyle akşam geç saatlere sarkan yeme alışkanlığını bir kenara bırakın. İştah kontrolünü sağlamak ve kan şekerlerinizde iniş-çıkışlar yaşamamak için ara öğünleri atlamayın.

3.Vücudunuzu susuz bırakmayın

Özellikle yaz aylarında terlemeyle ve idrarla vücuttan atılan suyu yerine koymanız çok önemli. Günlük 8-10 bardak su tüketmeyi ihmal etmeyin.

4.Tatlınızı yemekten 2-3 saat sonra yiyin

Bir öğünde almanız gereken kaloriyi ana yemeğe ayırın. Yemeğin üzerine şeker açısından zengin bir tatlı eklerseniz kan şekerinizde ani yükselişler olabilir. Ayrıca tatlıyı sık sık yemeyin ve tükettiğiniz miktarın tadımlık olmasına dikkat edin. Şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü tatlı, dondurma veya meyve tercih edin.

5.Tatlı ihtiyacınızı meyveyle karşılayın

Şerbetli tatlılarda 1 porsiyon içerisinde genelde 2 adet bulunur ve 450 kalori içerir. 10-12 adet orta boy çilek veya 15 adet kirazda sadece 48 kalori var.

6.Meyveyi ceviz veya sütle tüketin

Meyveleri 2-3 adet tam ceviz veya 6-8 adet badem gibi kavrulmamış yağlı tohumlarla veya 1 bardak süt, 2-3 yemek kaşığı az yağlı yoğurt gibi proteinden zengin besinlerle tüketin.

7.Meyve suyu yerine ayran için

Taze sıkılmış da olsa meyve suyu içmeyin çünkü kan şekerini çok hızlı yükseltir. Yemeklerin yanında bir bardak ayran içebilirsiniz.

8. Lif içeriği yüksek gıdaları unutmayın

Lif içeriği yüksek gıdalar kan şekerinin daha yavaş yükselmesine yardımcı olur. Beslenmenizde sebze, meyve, yağlı tohumlar, kuru baklagilller, esmer ekmek ve bulgura yer açın.

9.Sebzenin yanında yoğurt, etin yanında salata olsun

Ana yemek olarak zeytinyağı sebze yemekleri, etli sebze yemekleri, ızgara, fırında veya haşlama etleri tercih edebilirsiniz. Sebze yemeklerinin yanında yoğurt, ayran veya cacık; et yemeklerinin yanında da salata olmasına özen gösterin.

10.Yemeklerden sonra spor şart

Beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivite de insülin düzeyini dengede tutmaya katkı sağlar. Hem yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak, hem de kan şekerini düzenlenmek için spor yapın, asansör yerine merdiven kullanın, bisiklete binin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir