baymavislotbarportbetgrand pasha bet

KALP KRİZİ RİSKİNİZİ KİŞİLİĞİNİZ BELİRLİYOR

A TİPİ KİŞİLİK HASTA EDİYOR

Kalp hastalıkları ve kişilik özellikleri arasında bağlantı olduğuna dair bilgiler mevcut. Bundan yola çıkan uzmanlar, insanları A ve B tipi olarak ikiye ayırdı. A tipi kişilik özelikleri ve davranışlarına sahip olanların daha çok risk altında bulundukları ortaya çıktı. A tipi insanlar hareketli, azimli, sabırsız ve rekabetçi özelliklere sahip insanlar olarak bilinirler. Bu gruptakilerin kalp krizi sonrası depresyona ek olarak yüksek düzeyde kaygı yaşama riskleri de 2-5 kat fazla.

Us Psikiyatri Enstitüsü’nden Psikiyatrist Dr. Uğur Hatıloğlu, A tipi kişiliklerin özelliklerini sıraladı:

Tip A kişiler işlerini yapmalarını alıkoyan ya da onları yavaşlatan durumlardan derin bir rahatsızlık duyark içsel gerilim yaşarlar. Aynı anda bir sürü işi yetiştirebilmek ve işlerin kafasında kurduğu gibi gitmesi gibi gerçek hayatla pek uyumlu olmayan hedefleri bulunabilir. Çünkü onlara zaman yetmez. Dış faktörlerin araya girmesiyle engellendiklerinde agresif hale gelebilirler.

Mükemmelliyetçi olmaya çalışmak yoruyor

Tırnak yeme, diş gıcırdatma ve benzeri gerginlik ya da aşırı kaygı durumunda ortaya çıkan davranışlar bu tip kişilerde sık görülür.  Bu kişiler işlerinde diğerlerine göre daha özenli ve titizdir.  Sanki onlara verilen ya da çıkan her iş acildir. Hayatlarının neredeyse tüm alanlarında her şeyden haberdar olmak, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak onlar için önemlidir. Herkesi memnun etmeye çalışır, plan ve programlarına aşırı sadıktırlar.

En kötüsü olacakmış gibi düşünürler

Olası bir problem ya da başarısızlık durumunda, en kötü ihtimali akıllarına getirirler. Kaybetmek ya da ufak başarısızlık onlar için büyük bir felaket anlamına gelebilir. Bunu bilerek yaptıkları söylenemez. Genelde bu durumlar çevresindekilerin iyiliği içindir. Fakat bu iyi niyet karşı tarafta umursanmadığı ya da beceriksiz göründüğü izlenimi vererek ilişkide mesafe konulmasına sebep olabilir.

Bu kişiler başarısızlık ve kaygılar üzerinde durabilirler. Bu da sürekli düşünmeye, dikkatini toplayamamaya, unutkanlığa ve gece uykuya dalmakta zorlanmaya kadar gidebilir.

Kariyerlerine daha çok enerji harcarlar

Bu kişiler hareketli ve rekabetçi insanlar olduklarından kafalarında hep bitirilmesi gereken bir iş vardır ve onu bitirene rahat etmezler. O yüzden günlük konuşmalara dikkatlerini veremeyebilir ya da sohbeti çabuk sonlandırmak isteyebilirler. Kendilerini hep bir koşuşturmaca içinde gördüklerinden, insanlarla konuşmak zaman kaybettiren bir eylem haline gelebilir.

Kendilerine ve ilişkilerine ayırdıkları zaman ve enerji miktarı, iş gücünün yanında ikinci sırada kalır. Somut başarılara, dereceye ve terfi etmeye daha çok önem verirlerken, ilişki gibi soyut başarılar onlar için karşı taraf kadar önemli değildir. İşlerini eve sık taşırlar. Tatilde deşarj olmak yerine tatilden dönüşte işlerine nasıl koşturacaklarını düşünüp tatilin tadını çıkaramayabilirler.

Diğer kişilere göre stres düzeyleri daha fazladır. Sürekli işle ilgili yaptıklarını kontrol edip, yapacaklarını planladıklarından içsel bir gerilime sahip olabilirler. Başkalarının da dahil olduğu işlere, iş bitsin amacıyla sık sık müdahale edebilir ve onlarla kolayca tartışmaya girebilirler. İçsel ve dışa vuran stres düzeyleri; kan basıncının daha yüksek olması ve kalp hastalığı riskinin artmasında önemli rol oynayabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir