baymavislotbarportbetgrand pasha bet

İşte kalbe zarar veren 6 sağlıksız yaşam biçimi

Kalbin 6 düşmanı

Günümüzde ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp krizinin ileri yaşlarda ortaya çıktığı düşünülse de, bu her zaman geçerli değil. Sağlıksız yaşam biçimlerinin etkisiyle genç yaşlarda da görülebilen kalp krizinin birden fazla risk faktörü var.

Dr. Ela Kavlak

Erdem Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ela Kavlak, kalp krizini tetikleyen faktörleri açıkladı:

  1. Sedanter Yaşam

Hareketsiz yaşamın her türlü hastalığa davetiye çıkardığını biliyoruz. Yakın mesafeler için araba kullanmamalı, asansör yerine merdivenleri tercih etmeli, her gün düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmalıyız. Önemli olan sporu yaşımıza ve bünyemize göre yaparak, vücuda aşırı yüklenmemektir.

  1. Kolesterol ve tansiyon yüksekliği

Kan yağlarının yani kolesterolün yüksek olması kalp-damar hastalıklarına ve krize davetiye çıkarıyor. Kolesterol sorunu olan kişiler yağ oranı yönünden düşük besinler tüketmeye özen göstermeli. Kolesterolün damar duvarında birikmesiyle zaman içerisinde ortaya çıkacak olumsuz etkiler içinse tıbbi destek almak lazım. Kalp-damar hastalıklarının bir diğer risk faktörü ise hipertansiyon. Yüksek tansiyon hastaları, düzenli olarak tansiyon değerlerini takip altında tutmalı, beslenme listelerine uygun davranmayı ihmal etmemeli.

  1. Şeker hastalığı

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından diyabet, kontrol altına alınmadığında damarlarda sertleşme meydana gelir. Bu hastalarda görülen damar sertliği, kalp krizi riskini de beraberinde getirir. Diyabet kaynaklı damar tıkanıklıkları ani kalp krizi ve ölüme yol açar.

  1. Sigara içmek

Halk sağlığı sorunları arasında birinci sırada yer alan sigara kullanımı sebebiyle kalp krizine yakalanma yaşı gittikçe düşmekte. Sigara, kalpte düzensiz atışlara ve krize sebep olur. Sigarayı bırakan kişilerde kalp krizi riski hızla azalarak yaklaşık 10 yıl içerisinde sigara içmeyenlerle aynı seviyeye gelebilir. 

  1. Fazla kilo

Fazla kilo vücutta insülin direncine sebep olur. Bu durum, damarların kalınlaşmasına ve kalbi besleyen atar damarlarda yağ birikimi nedeniyle daralmaya zemin hazırlar. Bu yağ tabakasının damar içinde aniden çatlaması kalp krizine yol açabilir.

  1. Aşırı duygusal tepki ve stresli yaşam

Sürekli stres altında olan kişiler bunun nedenlerini düşünmeli ve ortadan kaldırmaya çalışmalı. Kişi kendi iç huzurunu bozan her türlü etmenden kaçınmalı.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir