baymavislotbarportbetgrand pasha bet

İNMEDEN KORUNMAK İÇİN BOL SU İÇİN

FARKINDALIK ÇOK ÖNEMLİ

Medicana International Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Songül Turğut, inmeden korunmak için yapılacaklar konusunda şu bilgileri verdi:

Her yıl dünyada 17 milyon kişi inme geçiriyor ve bunların  6 milyonu yaşamını yitiriyor. İnme, akut olarak ortaya çıkan ve çok hızlı tedavi gerektiren bir durumdur. Bu nedenle bulgularının toplum tarafından tanınması tedavide zaman kaybını önlüyor.

İnmenin gelip geçici görme bozuklukları, tek taraflı ani görme kaybı, konuşamama, konuşmada bozukluk, anlamsız konuşma, vücudun bir yarısında kuvvet kaybı gibi belirtileri var.

Diğer belirtileri ise yüzde ve kolda güçsüzlük ve konuşma bozukluğudur. Yutma güçlüğü, bulanık görme, baş dönmesi ve dengesizlik de inme belirtisi olabilir.

Acil yaklaşım gerektirir

İnme tedavisini koruyucu tedavi, akut tedavi, risk faktörlerinin tedavisi (hipertansiyon, diyabet, obezite tedavisiyle sigara ve alkol tüketilmemesi), atrial fibrikasyon olarak sıralayabiliriz. Akut tedavi kan basıncı kontrolü; özellikle 170-180 tansiyona akut müdahale edilmesi, ateşin kontrol altına alınmasıdır.

Doğru beslenme alışkanlığı, fiziksel aktivitenin artırılması, hipertansiyon ve kalp hastalığının düzenli kontrolüyle obeziteyi önleyecek stratejiler geliştirmek gerekir. Bol bol su içilmesi önerilir.