baymavislotbarportbetgrand pasha bet

HER 20 KADINDAN BİRİNDE POLİKİSTİK OVER SENDROMU VAR

ADET GECİKMELERİNE DİKKAT!

Uzmanlar özellikle 30 yaş altı kadınlarda adet gecikmesinin polistik over sendromunun belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, “Her 20 kadından biri polistik over sendromuyla karşı karşıya. Adet gecikmeleri yedi günü geçiyorsa dikkate alınmalı. Gebe kalma zorluğuna yol açabilen bu hastalık, kalp sorunları ve rahim kanseri riskini de artırır” dedi.

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki 30 yaş altı kadınların yüzde 3-7’sinde görülüyor. Diğer belirtileri arasında tüylenme, sivilcelenme, ciltte yağlanma, erkek tipi saç dökülmesi ve kilo artışı var. Hastalık her  zaman aynı bulgularla seyretmeyebilir. Belirtiler, zaman içinde artıp azalabilir. Bu nedenle kan testleri ve ultrasonografi kullanılarak sendromun tanısı konulur.

Tedavi kişiye göre değişir

Sendromu geriletmek, şikayetleri gidermek mümkün ancak hangi tedavi metodu ne kadar süre uygulanırsa uygulansın tam iyileşme mümkün değil. Uygulanacak tedavi şekli hastanın şikayetlerine göre belirlenir. Adet düzensizliği ve sivilce sorunu olanlarla, gebe kalmak isteyen kadına uygulanacak tedavi aynı farklıdır.

Adet gecikmesi 15 günde çözüme ulaşırken, tüylenme tedavisi yıllarca devam edebilir. Öncelikle yaşam tarzı gözden geçirilmeli. Vücut kitle endeksi fazla olan hastalarda kilo verilmesi önemli. Kilonun yüzde 5 oranında verilmesi bile şikayetlerde belirgin düzelme sağlar. Stres faktörü de önemli!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir