baymavislotbarportbetgrand pasha bet

HEPATİT HER YIL 1 MİLYON KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR!

DÖVME VE MANİKÜR YAPTIRIRKEN DİKKAT!

Yılda 1 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bir karaciğer enfeksiyonu olan Hepatit virüsü, kanla temas, cinsel ilişki ve doğum sırasında bebeğe bulaşabiliyor.

Prof. Dr. Dilek Arman

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman, “Hepatit B,  kişinin kullandığı jilet ve tıraş bıçağı gibi aletlerin paylaşılmasıyla kolayca bulaşabilir. Bu yüzden berber, kuaför ve dövmeci kullanılan malzemelerin sterilizasyonuna çok dikkat edilmeli. Hepatit virüslerinden korunmanın en kolay yolu, aşı olmak” dedi.

Türkiye’de 3.5 milyon Hepatit B, 750 bin civarında da Hepatit C taşıyıcısı var. Dünya üzerinde her yıl bir milyon kişi bu virüslerin yol açtığı hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.

Hepatit, karaciğerin herhangi bir nedenle iltihaplanmasına verilen isimdir. Sebebi başta virüsler olmak üzere alkol, vücudun kendi kendine yaptığı bazı hastalıklar ve ilaçlar olabilir. Hepatit virüsleri, karaciğeri seven ve vücuda girince buraya yerleşen türlerdir.

Hemodiyaliz hastaları risk altında

Hemodiyaliz hastaları veya sık kan nakli yapılması gerekenler risk grubundadır. Virüsler, ‘horizontal bulaşma’yla da kişiye geçebilir. Genetik olmayan ve anneden kaynaklanmayan bir bulaşmadır bu. Genelde virüs içeren kan ve tükürük gibi sıvıların açık yarası olan cilde temasıyla gerçekleşir.

Hepatit B daha bulaşıcı

Hepatit B, Hepatit C’ye göre 10 kat, HIV’e göre 100 kat daha fazla bulaşır. Tüm dünyada 350 milyondan fazla Hepatit B virüsü taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor. Vaka sayısı Kuzey Amerika, Asya Pasifik Bölgesi’nde düşükken, Orta Doğu, Doğu Asya ve Kuzey Afrika’da yüksektir.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği’nin yapmış olduğu TURKHEP 2010 çalışmasında Türkiye’de Hepatit B taşıyıcılığı oranı yüzde 4, Hepatit C oranı 0.95 olarak bulundu.

Yenidoğanda yüzde 90 kronik hale geliyor

Hepatit B’nin kuluçka dönemi 1-6 ay arasında değişiyor. Virüs vücuda alındıktan iki ay sonra hastalık yapıyor. Erişkin bir kişi virüsü aldıktan sonra akut Hepatit B gelişiyor ve belirti vermeden geçiyor.

Bazen grip benzeri belirtiler, eklem ağrıları, kırgınlık olabiliyor. Ancak binde bir oranında çok ağır geçirilip, karaciğer nakli gerektiren klinik tabloya yol açabiliyor.  Akut Hepatit B erişkinlerde yüzde 3-5 kronik hale geliyor. Virüs yenidoğan döneminde alınırsa yüzde 90’ı kronikleşiyor.

Sinsice ilerliyor

Kişide Hepatit B varsa ve inaktif taşıyıcılık denen durum oluşmuşsa, durum tesadüfen yapılan bir kan testinde ortaya çıkıyor. Bazen de kronik Hepatit veya siroz ilerlemişse, halsizlik, vücutta sararma, idrar renginde koyulaşma, vücutta morluklar, karın şişliği, yemek borusu varislerinden kanama gibi ağır tablolarla kendini gösteriyor.

Hepatit B’den korunmak için

  • Hepatit B virüsü taşıyan kişilerin ailesi mutlaka aşılanmalı.
  • Kan ve diş tedavi merkezlerinde, berber, kuaför, dövmeci gibi yerlerde kullanılan malzemelerin sterilizasyonuna çok dikkat edilmeli.
  • Hepatit B ve C virüsü taşıyan kişilerin havlu gibi malzemeleri sadece kendine ait olmalı.
  • Virüsü taşıyan kişilerin kanıyla temastan kaçınmalı, kanla bulaşan yüzeyler 1/10 sulandırılmış çamaşır suyuyla silinmeli.
  • Tüm gebeler Hepatit B yönünden test edilmeli. Doktorun önereceği serum uygulanmalı.
  • Cinsel yolla bulaşmayı önlemek için prezervatif kullanılmalı.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir