baymavislotbarportbetgrand pasha bet

HAMİLELİKTE NASIL BESLENMELİSİNİZ?

SİZ DEĞİL, BEBEĞİNİZ BÜYÜSÜN

Sağlıklı bir doğum için hamilelik boyunca en fazla 10 kilo alınması gerektiğini belirten Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut,  anne adaylarının bu süreçte nasıl beslenmeleri gerektiğini anlattı:

Gebelik takibinde bebeğin ölçümleri ve tetkiklerinin yanı sıra annenin kilo artışı da çok önemlidir. Daha sağlıklı bebek doğurmak, iyi nesiller yetiştirmek için dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Ancak bu durum gebenin iki kişilik beslenmesi anlamına gelmez. Annenin ayda bir kilo alması, 9 ay 9 kilo en fazla 10 kiloyla doğuma gidilmesi planlanır. Bu limitin aşıldığı durumlarda bebek ve anne için sorunlar yaşanabilir.

Sağlıklı doğum, sağlıklı bebek

Örneğin annede gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tansiyon yükselmesiyle seyreden ve gebelik zehirlenmesi de denen preeklampsi yaşanabilir. Bebeğin aşırı kilolu olması,   doğumda travmaya maruz kalmasına yol açabilir.

Bazı gebelerde ilk üç ayda kilo artışı olmayabilir, hatta kilo kaybı bile gözlenebilir. Bu bebeği olumsuz etkilemez. Bulantı ve kusmaların olduğu ilk üç ayda azar azar ve sık sık yemek gerekir. Gebe ailesi tarafından yemek yemesi için gereksiz zorlanmamalı. Tuzlu sarı leblebi, tuzlu kraker, yağsız peynirli tost, dondurma ve zencefil bulantıyı baskılar. Genelde sıvılar mide bulandırırken sade gazoz, soda iyi gelir.

Gebelikle beraber oluşan şeker hastalığı gibi özel durumların dışında gebelikte diyet yapılmaz. Genel olarak karbonhidrat kısıtlı, protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Böylece anne kilo almaz, bebek büyür.

Kontrolsüz kilo alımı gebelikte hipertansiyon, şeker hastalığı ve doğumda zorluk çıkaracağı için hekim tarafından anne adayının kilo izlemi titizlikle yapılır.

Neler tüketmelisiniz?

  • Bebeğin beyin, kas ve kemik gelişimi için protein içeren besin kaynağı gerekir. Bu gruptaki yiyecekler; et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, kuru baklagillerdir.
  • Kemik ve diş gelişimi için kalsiyum, protein, A vitamini içeren süt ve yoğurt grubu tüketmek gerekir.
  • Gebelikte sıkça görülen kabızlığı gidermek için sebze ve meyve tüketmekte fayda var. Vücuda enerji sağlayan karbonhidratsa tahıl grubu besinlerde alınır. Yağlar ise A ve C vitamini içerir ve yine vücuda enerji verir.
  • Börek, çörek, tatlı,kremalı pastalardan mümkün oldukça uzak durmak gerekir. Tatlı ihtiyacında kontrollü olarak sütlü tatlılar ve çikolata tercih edebilir.
  • Ekmeğin, tam buğday ve çavdar ekmeği gibi tahılı bol, doyurganlığı yüksek olmalı.
  • Ara öğünlerede B vitamininden zengin kuruyemiş ve kurutulmuş meyvalar atıştırmalık olarak tüketilebilir. Tuzsuz ve kavrulmamış olanları seçin.
  • Yemek pişirilirken konulan tuz yeterli olmalı ayrıca sofrada tabağa tuz eklememeli.
  • Gece kalkıp buzdolabına koşan gebelerden olmamak lazım. Hatta akşam 20.00’den sonra ağır yemek yenmemeli, bu saatten sonra açlık hissi süt, yoğurt, az şekerli meyvelerle bastırılmalı.