baymavislotbarportbetgrand pasha bet

3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ

HALA OTURUYOR MUSUNUZ?

Günümüzdeki tüm korkutucu hastalıkların hareketsizlikten ve mutsuzluktan kaynaklandığını unutmayın ve sağlığınıza doğru yürüyün”  diyen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, günde 30 dakika yürümenin harika sonuçlarını şöyle sıraladı:

 1. Ruh halinizi olumlu yönde geliştirir:

  Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyizdir. Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Üstelik kalorisiz.

 2. Daha yaratıcı olursunuz:

  Experimental Psychology, Learning, Memory, and Cognition dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışma oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu söylüyor.

 3. Kıyafetleriniz bol gelir:

  Evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz (düzenli beslenmeyle birlikte) yağ oranınızda ayda yüzde 2 oranında azalma olur.

 4. Kronik hastalıklardan korunursunuz:

  Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini yüzde 20-40 arasında azaltabilirsiniz. Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüşle kalp hastalığı riskini yüzde 30 azaltabilirsiniz.

 5. Harika bacaklarınız olur:

  Düzenli yürüyüş varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler.

 6. Bağırsak hareketlerinizi düzenlersiniz:

  Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Sabahları bağırsakları çalıştırmak için yürüyüşü deneyin.

 7. Düzenli bir yaşantınız olur:

  Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir.

 8. Glukoz kontrolü sağlar:

  Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir.

 9. Trigliserid ve kan basıncı seviyelerini düşürür:

  Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3’er dakikalık 10 kez) ister uzun (30’ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler.

 10. Ömrü uzatır:

  7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını gösterdi. Kolunuzu sallayarak ama bacaklarınızı kuvvetli ve kalbinizi çalıştırarak yürüyün.

 11. Kireçlenmeyi önler:

  Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.

 12. Alzheimer’dan korur:

  Hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirir.

 13. Stresi azaltır:

  Toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz.

 14. Bağışıklık sisteminiz güçlenir:

  Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir, menopoz belirtilerini de azaltırsınız.

 15. Dengenizi sağlayabilirsiniz:

  Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri koruyor. Yapılan çalışmalar, koşu bandı veya spor salonlarında yapılan yürüyüşlerin dengeyi artırmakta o kadar da işe yaramadığını vurguluyor.

 16. Kendinize vakit ayırırsınız:

  Sanılanın aksine en çok yürürken düşünür ve kendi başımıza kalırız. Yaşadıklarınızı tartmak, belki sorunlara çözüm aramak, kalabalıktan biraz uzaklaşıp iç sesinizi dinlemek için yürüyüş harika bir seçenek olabilir.

 17. Hareketsiz kalmazsınız:

  Düzenli tempolu yürüyüşün iskelet kasındaki yağ ve karbonhidrat metabolizmalarına, adipoz dokudaki inflamasyona gen üzerinden olumlu etki ettiğini belirtmek kritik olabilir. Yürüyerek genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir