baymavislotbarportbetgrand pasha bet

‘Hadi Sen de 7 Yıl Bekleme! Kolunu Kaldır, Kontrolünü Yaptır!’

Köpek memesi hastalığı

Her yıl tüm dünyada Haziran ayının ilk haftası Hidradenitis Suppurativa (HS) Farkındalık Haftası olarak kabul ediliyor.

Araştırmaya dayalı global biyofarma şirketi AbbVie; HS hastalığı ve tanısındaki gecikmeye dikkat çekmek amacıyla bilinçlendirme kampanyası gerçekleştirdi.

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da bilinen HS hastalığının tanısı, ortalama 7 yıl gecikebiliyor. Bu süreçte hastaların vücutlarındaki ağrılı, iltihaplı sivilce ve çıban benzeri nodüller çıkıyor; yaşam kaliteleri düşüyor. Bu durumdan yola çıkarak bir farkındalık videosu hazırlandı.

Videoda HS hastalığı ve tanısındaki gecikmeye dikkat çekmek amacıyla ‘Hadi Sen de 7 Yıl Bekleme! Kolunu Kaldır, Kontrolünü Yaptır!’ mesajı veriliyor. Kampanya filminde, yaptığı uğraş gereği kolunu kaldıran ve ardından köpek memesi hastalığıyla ilgili bilinçlendirme yapan bir voleybolcu; yer kontrolörü ve öğrenci üzerinden hastalığın kontrolünün önemi vurgulanıyor.

Tanısı neden gecikiyor?

Toplumda her 100 kişiden birinde görülen HS, sıklıkla koltuk altlarında ve kasıklarda olmak üzere ağrılı, iltihaplı sivilcelerle ortaya çıkan kronik bir deri hastalığıdır. Hastalar çekindikleri için doktora gitmiyor ya da dermatoloji dışındaki branşlara başvurabiliyor. Bu nedenle HS tanısı ortalama 7 yıl gecikebiliyor.

Figen Şamdancı

AbbVie Türkiye Kurumsal İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Figen Şamdancı projeye ilişkin açıklamasında, “Hastaların hayatında fark yaratmak için hasta ve hasta yakınlarının bilgilenmesini sağlayan farkındalık çalışmalarına her zaman öncelik veriyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu dijital farkındalık kampanyası ile amacımız toplumu bilinçlendirmek” dedi. Şamdancı ayrıca, hastaların hidradenitis suppurativa ile ilgili daha fazla bilgiyi www.hidradenit.com internet sitesinde bulabileceklerine dikkat çekti.

‘Hadi Sen de 7 Yıl Bekleme! Kolunu Kaldır, Kontrolünü Yaptır!’ kampanya filmini AbbVie Türkiye YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

HS ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için: www.hidradenit.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir