Rutin alışkanlıklarınızla kendinizi yaşlandırıyor olabilirsiniz

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Komşunuzun kremini kullanmayın

Şüphesiz hepimiz genç görünmek istiyoruz. Genç kalabilmek için kremler kullanıyor, bakımlar yaptırıyor, hatta estetik ameliyatlara başvuruyoruz. Peki, içilen sigaranın, kullanılan uygunsuz kozmetik ürünlerin cildimize ne kadar zarar verdiğinin farkında mıyız? 

Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu anlattı:

  • Kozmetik bir ürün kullanacaksanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Çünkü kuru cilde sahip bir kişi yağlı ciltler için uygun olan bir ürün alırsa, cildi daha da kurur ve erken yaşlanır. Tam tersi yağlı cilde sahip biri kuru ciltler için olan bir ürünü aldığında cildi daha da yağlanır. Bu da sivilcelenmeye yol açar. 
  • Sigaranın cilt düşmanı olduğunu söylemek yanlış değil. Cildin elastikiyet kaybına, kırışmasına ve sarkmasına yol açar. 
  • Düzenli uyuyan, dinlenmiş kişilerde cilt daha sağlıklı görünür ve yaşlanma gecikir. 
  • Cilt bakımı ve peelinglerin doktor kontrolü altında yapılması gerekir. Epilasyon için uygunsuz seçilen lazer de hem lekelenme hem de damarlanma yapar. Bu nedenle her cilt tipi için seçilecek lazer farklı olmalı. 
  • Sağlıklı bir cilt için dengeli beslenmek önemli bir faktördür. Sık yapılan diyetler, cilt, saç ve tırnak sağlığını yakından ilgilendirir. Diyet dönemlerindeki aşırı zayıflama, yetersiz ve dengesiz beslenme, cildin soluk ve donuk görünmesine yol açabilir, erken yaşlanmaya neden olabilir. Aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerden de uzak durmak gerekir. 
  • Stresten uzaklaşmaya çalışın. Çünkü stres kan dolaşımında olduğu gibi deride de birtakım hormonal değişiklikler yapar. Bu da cildin onarım mekanizmalarını bozar ve yaşlandırabilir. 
  • Toksinler ve hava kirliliği de cilt sağlığımızda önemli rol oynar. Kimyager, inşaat mühendisi, mimar, trafik polisi gibi çevresel faktörlere maruz kalan kişilerin cildi koruyan ürünler kullanması önerilir.
  • Cildin yaşlanmasına neden olan en büyük dış faktör güneştir. Özellikle 25 yaşa kadar alınan yoğun güneş, 40’lı yaşlardan sonra hem kırışıklık hem de lekelenme olarak bize geri döner. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için sadece yazın değil, kışın da güneş koruyucu kremler kullanın.


iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir