Meme protezinde kullanılan nano yüzey teknolojisi nedir?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Meme implantlarına teknoloji desteği

Dünyada en çok uygulanan estetik ameliyatlarından biri olan meme estetiğinde son dönemde nano yüzey teknolojisi dikkat çekiyor. Şekli, modeli ve büyüklüğünün hastaya uygun seçilmesinin yanı sıra kullanılan implantın yüzeyinin doğru tercih edilmesi de ameliyat sonrası komplikasyonların önlenmesini sağlıyor.

Nano pürüzlü yapı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, meme implantında kullanılan nano yüzey teknolojisi hakkında bilgi verdi: “İmplant yüzeyi üzerinde çok fazla duruyoruz çünkü meme dokusu ile silikon implantın temas ettiği tek yer implant yüzeyidir. İmplant kaynaklı kapsüler kontraktür nedeni olarak geçmişte öne sürülen jel kaçağı, hemen tüm firmalar tarafından implant kılıfında yapılan güçlendirmeden ötürü yok denecek kadar azaldı. Günümüz bilimsel verileri ise silikon implantların makro seviyede pürüzlü yüzeye sahip olmasının geç dönem komplikasyonları artırdığını ortaya koyuyor. Bu nedenle nano pürüzlü yapıya sahip olması öneriliyor.

Özellikle son yıllarda kadınların aktif spor yaşantılarının olması, implant ve göğüs kası arasındaki sürtünme ve implant-doku etkileşiminin önemini açığa çıkardı. Ayrıca pürüzlü yüzeye sahip implantların,  ileriki yıllarda ‘late seroma’ ve ‘double kapsül’ diye adlandırdığımız bazı komplikasyonlara neden olabileceği öne sürülüyor. Bu komplikasyonların önüne geçmek için yeni jenerasyon implantların yüzeyi nanotextured olarak üretildi. Yani yüzey pürüzlü ama nano seviyede.”

https://www.iyininpesinde.com/guzellik/estetik/silikon-meme-protezleri-yuzde-30-daha-hafif-hale-geldi.htmliyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir