İNMEYE NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİNDEN KORUNABİLİRSİNİZ

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

order Deltasone SAĞLIKSIZ YAŞAM GENÇLERDE DE İNMEYE NEDEN OLUYOR

Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişi inmeyle karşı karşıya kalıyor. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alan ve kalıcı sakatlığa yol açan hastalıkların başında gelen inme, sağlıksız yaşam tarzının yaygınlaşmasıyla gençlerde de sık görülüyor.

Memorial Şişli İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Yakup Krespi, inme tedavisi ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Felç, çoğunlukla beynin bir bölgesinin oksijen ve şeker ihtiyacını sağlayan kan akımının aniden kesintiye uğramasıyla, bazen de beyin dokusu içine kanamayla ortaya çıkar. Kalp krizinden esinlenerek bu duruma ‘beyin krizi’ adı da verilir. Beyin hücrelerinde geçici veya kalıcı hasar oluşur.

İskemik inme, beyin damarını tıkayan pıhtı sonucu, beyne giden kan akımının azalması veya durmasıyla oluşur. İnmelerin yüzde 85’i bu gruba girer. Çoğunlukla değişik derecelerde kalıcı hasara ve fonksiyon kaybına yol açar.

Hastaların yarısı 40 yaşın altında

İnme, yaşlı hastalığı olarak bilinirken, risk faktörlerinin yaygınlaşmasıyla daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başladı.

Ülkemizde inme hastalarının yarısı 40 yaşın altında. 45 yaşına kadar kadın ve erkekler arasında inme geçirme riski açısından fark yok. Genç kadınlarda damar yırtıkları ön plandayken, genç erkeklerde damar sertliğine bağlı felçler daha sık görülür.

Sigara kullanımı ve fazla kilolara dikkat!

Doç. Dr. Yakup Krespi

Yaş, cinsiyet ve ırk gibi değiştirilemeyen risk faktörleri dışında inmenin değiştirilebilir en önemli risk faktörleri; yüksek tansiyon ve kolesterol, diyabet, yaşla artan ve kalbin pıhtı üreten en yaygın görülen ritim bozukluğu olan atriyal fibrilasyon ve beyni besleyen damarların daralmasıdır.

Sigara kullanımı, obezite, hareketsiz yaşam, aşırı alkol kullanımı bu risk faktörlerine zemin hazırlar. İnmeye karşı genç yaşlardan itibaren önlem alınmaya başlanması çok önemli. Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, sigara ve alkolden uzak durmak, gün içerisinde yeterli oranda fiziksel aktivitede bulunmak, stres düzeyini en aza indirmek, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak alınabilecek tedbirler arasında.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir