Hangi vitaminler hangi hastalıklara karşı koruma sağlıyor?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Vitamin kaynağı besinler

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “E vitamini kalbi, A vitamini göz sağlığını koruyor. D vitamini kas gelişimine, K vitamini kanın pıhtılaşmasına katkı sağlıyor. C vitamini ise enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyor” diyerek vitaminleri ve faydalarını anlattı.

Göz sağlığı için A vitamini

Göz sağlığını muhafaza etmek için en temel vitamindir. Havuç, maydanoz, dereotu, ısırgan otu, pazı, taze nane, sarı biber, kayısı ve rokada bulunan A vitamini, enfeksiyonlara karşı savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt sağlığını korumada önemli rol oynar.

D vitamini güneş ışığıyla birlikte tüketilmeli

Kemik sağlığının tedavi ve korunmasında etkili olan D vitamini, kemik kaybını azaltıp kasların gelişimini sağlıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. D vitamini kaynağı patates, güneş ışığıyla birlikte tüketilmeli.

Hafıza problemlerine karşı E vitamini

Çam fıstığı, kayısı, kabak, lahana, marul, domates ve fasulyede bulunan E vitamini bağışıklığı güçlendirmesine ek olarak, kalp sağlığı için de önemli. Ayrıca cilt ve deri sağlığını güçlendirir, hastalıklarda koruyucu tedavi sağlar ve yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerini gideriyor.

K vitamini yaraların iyileşmesini hızlandırıyor

K vitamini kemik sağlığı için önemli. Brüksel lahanası, kıvırcık marul, ıspanak, şalgam, pancar, pazı, kale marulu ve kuşkonmazda bol bulunuyor. Ayrıca yaralanma ve kesik gibi durumlarda kanın pıhtılaşmasını sağlaması açısından faydalı.

Hafıza ve beyin için B vitamini

B vitamini büyüme ve gelişmeyi sağlamasının yanı sıra hafıza ve beyin sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kansızlığı engelliyor. B vitamini hayvansal gıdalar, erik, patates, brokoli, bezelye, kuşkonmaz, muz ve avokadoda bulunuyor.

Enfeksiyon hastalıklarına karşı C vitamini

C vitamini tansiyonu düzenliyor, enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyor. Demir eksikliğine de iyi gelen C vitamini kilo kaybına yardımcı oluyor. Kırmızı biber, maydanoz, şalgam, limon, lahana, kivi, çilek, yabanmersini C vitamini deposu besinlerdir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir