Erken ergenlik nedir ve önlenmesi mümkün müdür?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Erken ergenliğin tedavisi altta yatan nedene göre değişiyor

Ergenliğin kız çocuklarında sekiz, erkek çocuklarındaysa 9 yaşından önce başlaması, ve kız erken ergenlik olarak kabul ediliyor. Erken ergenliğin çocuklarda psikososyal sorunlara yol açabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Sebahat Ağladıoğlu, “Kız çocuklarında ergenliğin ilk fiziksel bulgusu meme gelişimi ve/veya pubik kıllanma; erkek çocuklarında ise testislerde büyüme ve kıllanmadır” dedi.

Erken ergenliğin tedavisi, altta yatan nedene göre değişiklik gösterir. Erkek çocuklarda altta yatan beyin tümörü gibi ciddi hastalıklar olabilir. Daha sık karşılaşılan ve nedeninin kesin olarak bilinmediği durumların tedavisi ise kolay ve etkilidir. 28 günde bir aşı gibi yapılan depo etkili ilaçlarla ergenlik kontrol altına alınabilir.

Sağlıklı beslenme ve sporla önlenemez

Erken ergenlik nedir ve önlenmesi mümkün müdür? Ergenliğin başlamasında genetik ve çevresel faktörler, beslenme, vücut ağırlığı etkilidir. “Sağlıklı beslenme, spor yapmak ve kilo kontrolü, tüm hormonal sistemlerin sağlıklı olması için gerekli. Ancak bunlara dikkat edilmesi, erken ergenliği önlemez.

Ebeveynlerin ergenlik yaşları da çocuklarını etkileyebilir. Ergenlik, her çocukta kendi içinde farklı seyir gösterir. Bu nedenle çocukların aralıklı olarak izlenmesinin boy, kilo ölçümü ve pubertal muayenelerinin yapılması, normalin dışındaki durumların tespiti için önemli” dedi.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir