Cildinizi bahara hazırlamak için neler yapmalısınız?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

5 adımda cildi bahara hazırlayın

Dermatoloji Uzmanı Hatice Deniz Yardımcı

Uzun zamandır soğuk havaya alışan cildimiz, güneşle buluşup, dengesi bozulunca tepkiler verebiliyor. Avrasya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Hatice Deniz Yardımcı, 5 adımda cildinizi bahara hazırlamanın ipuçlarını anlatıyor:

Sağlıklı ve parlak bir cildin en önemli kuralı dengeli bir nem oranıdır. Kış mevsiminin zorlu hava koşulları, cildi hem içten hem dıştan etkileyerek yıpratıcı bir etki bırakır. Özellikle de soğuk ve kuru hava, kuruyarak tahriş olmasına yol açar. Nemini yitiren, kuruyan ve çatlayan cilt, neme ihtiyaç duyar. Bunun için cilt tipine uygun ürünlerden yararlanabilir ve doğru besinlerle dıştan yapılan bakımı içten de destekleyebilirsiniz.

1.Peeling: Cildi canlandırmak, kış mevsiminin etkilerinden kurtarmak, ölü deri ve kirlerden arındırmak için en önemli adım peeling uygulamasıdır. Ancak seçilecek peelingin cilt tipiyle uyumlu olması çok önemlidir. Bu noktada eğer cildiniz kuru ise daha ince taneli peelingler seçmeli ve nazikçe uygulamalısınız. Özellikle de banyo sonrasında haftada 1 veya 2 kez kullanabilirsiniz. Eğer cildiniz yağlı ise daha iri taneli peelingler seçebilirsiniz. Hafif dairesel hareketlerle yapabileceğiniz peeling ile cildin ihtiyaç duyduğu bakımın ilk adımını gerçekleştirebilirsiniz.

2.Siyah noktaları: Ciltte biriken kir ve ölü derilerin bir eseridir. Doğru şekilde temizlenmeyen ve düzenli peeling yapılmayan bir ciltte siyah noktaların olması neredeyse kaçınılmazdır.

3.Güneş kremi: Güneşten yayılan zararlı ışınlar foto yaşlanmayı hızlandırmakla kalmaz aynı zamanda lekelerin oluşmasına zemin hazırlar. Güneşle temasın artacağı şu günlerde mutlaka yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalı. Güneş kremleri cildin yapısına göre seçilmelidir.

4.Nemlendirici:Doğru nemlendirilmeyen bir cilt hem çok kurur, hem de çabuk yaşlanır. Üstelik kaybettiği su sebebiyle renk farklılıkları oluşur ve lekeler meydana gelmeye başlar. Bu noktada cilt tipine uygun bir nemlendiriciyi sürmeyi alışkanlık haline getirmek şarttır. En ideali sabah ve akşam temiz cilde uygulanmasıdır.

5.Su: Cildin kurumasındaki temel faktör, susuz kalmasıdır. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt görünümü için günde en az 8 bardak su içmek önemlidir.

Bu alışkanlıklardan uzaklaşın

  • Sigarayı bırakın
  • Alkol tüketimine sınırlama getirin
  • Hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durun
  • Daha hareketli bir yaşam benimseyim
  • Mevsim ne olursa olsun cilde güneş kremi uygulamadan dışarı çıkmayın.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir