Baş ağrıları bahar aylarında neden artış gösteriyor?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Lodos ve alerjenler risk faktörleri

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji A.B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, baş ağrıları hakkında önemli bilgiler verdi:

Migrenliler için en önemli risk faktörlerinden biri, lodos. Lodos rüzgarları güneyden, özellikle Afrika üzerinden ülkemize gelir. Afrika çölleri üzerinden geçerken buradan kaldırdıkları toz ve kumun içerisinde bulunan elementleri de getirir. İşte bunlardan bazıları migren ağrısını tetikleyebilir. Özellikle bahar aylarında lodostan daha fazla etkilenen İstanbul, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde yaşayan migrenli hastaların atakları tetikleniyor. Hastalar, lodoslu havalarda kapalı alanlarda bulunurlarsa, bu elementlere maruz kalma riskleri azalabilir. Ayda dört gün ve üzeri migren ağrısı çekenlerin hekimlerine başvurmaları ve koruyucu tedavi almaları gerekir. Bahar aylarında ortaya çıkan alerjenler olan polen ve çiçek tozları da migren ağrısı için risk faktörüdür. Bu tip alerjenler ağrıları artırabilir.

Küme baş ağrısı ise ilkbahar ve sonbahar aylarında başlayıp, birkaç ay sürebilir. Gün içinde de tekrarlayabilir. Baş ağrılarının bahar aylarında tetiklenmesinin net bir sebebi yok ama vücudumuzun hormonal dengesini ve biyolojik ritmini düzenleyen merkezlerin aktivitelerinde değişiklikler meydana geldiği biliniyor.

 

 

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir