Astım ve KOAH tedavisine Ramazan’da ara vermeyin

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Nefes açıcı ilaçlar orucu bozmuyor

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, astım ve KOAH hastalarının Ramazan ayında tedavilerini aksatmamalarını öneriyor. Hastalar, doktor kontrolünde ağızdan nefes alarak kullanılan ilaçları düzenli kullanarak, oruç tutabiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ağızdan nefes alarak kullanılan ilaçların orucu bozmadığı yönünde açıklama yapsa da, oruç nedeniyle tedavisine ara veren, ilaçlarını doktorunun tavsiye ettiği uygun doz ve zaman aralığında kullanmayan pek çok hasta var.

Prof. Dr. Mecit Süerdem

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği İnhalasyon Tedavileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, konuyla ilgili şunları anlattı: “İnhalasyon tedavisinde çok sayıda birbirinden farklı cihazlar kullanılır. Bu cihazların ortak özelliği; sıvı veya toz şeklindeki ilaçları çok küçük partiküllere çevirerek, ilaçları akciğerler içindeki nefes borularının en uç bölgelerine kadar ulaştırmaktır. Hastalar genellikle inhalasyon tedavilerinin oruç bozacağından endişe ediyor. Ancak bu endişe çok yersiz, çünkü ilaçların miktarları çok küçük. Nefes alma yolu ile kullanılan ilaçların az bir miktarı ağız içine yapışır ve bunun bir kısmı ağızdan emilir ve oruç bozmayacak kadar çok küçük bir kısmı da yutulabilir. Ramazan ayı içinde hastaların ilaçlarını kesmeleri veya sadece iftar ile sahur arasında kullanmaları hastalıklarının şiddetlenmesine neden olabilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için ilaçların düzenli ve gereken saat aralıklarında kullanılması gerekiyor.”

Bol su içmeyi unutmayın

Astım ve KOAH hastalarının Ramazan’da beslenmelerine özellikle dikkat etmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Süerdem, şu önerilerde bulundu:“Reflünün astım ve KOAH’lı hastalarda ciddi rahatsızlıklara yol açabildiği unutulmamalı. Reflüsü olan hastalar iftar ve sonrasında sık ve küçük porsiyonlar şeklinde yemek yemeli. Reflüyü artırma riski olan yağlı ve baharatlı yiyecekler ile asitli içeceklerden de kaçınılmalı. Yatmadan iki saat önce yemek yeme sonlandırılmalı veya sahurda az yemek yenmeli. Ayrıca, bol su içmeyi de unutmamak lazım. Oruç sırasında bütün gün susuz kalan astım ve KOAH hastalarının balgam koyulaşması yaşamaması için iftar ile sahur arasında en az 1.5-2 litre su içmeleri önemli.”iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir