Alerjik göz nezlesi şikayetleri sonbaharda neden artıyor?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor

Op. Dr. Ayşegül Selçuk

 Gözlerde kaşıntı, sulanma, yanma, kabarma ve tahriş gibi şikayetler, alerjik göz nezlesinin belirtileri olabilir. Dünyagöz Pendik’ten Op. Dr. Ayşegül Selçuk, özellikle lens kullananların dikkatli davranması gerektiğini söyledi. Alerjik konjonktivit, en sık görülen alerjik göz hastalığıdır. Konjonktivit, özellikle çocuklar, gençler ve erkeklerde daha sık görülmekle beraber, teşhis konulan hastaların büyük bölümünde astım ve alerjik diğer rahatsızlıklara da rastlanır.

Ultraviyole ışınları sebebiyle oluşabilecek konjonktivit gibi rahatsızlıklardan korunmak için, UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Lens, alerjik reaksiyonların oluşma riskini arttıran faktörler arasında yer alıyor. Lenslerin üzerine yapışan polen ve mikroplar, alerjilerden iltihaplanmalara kadar pek çok ciddi problemi beraberinde getiriyor. Özellikle hava değişimlerinin yaşandığı dönemlerde lens yerine gözlük kullanılmasında fayda var.

 Belirtilere dikkat

Alerjik konjonktivitin ortaya çıkmasındaki en büyük etkenler ;alerjiler, enfeksiyonlar ve çevresel faktörle. En büyük belirtileri gözlerde aşırı sulanma, ağrı, kaşıntı, aşırı çapaklanma ve sabah uyanıldığında kirpiklerde kabuklanmadır. Bu belirtilerin görüldüğü hastaların, göz muayenesine gitmeleri gerekiyor. Zamanında tedavi edilmeyen konjonktivit hastalarında, ilerleyen dönemlerde gözün ovuşturulması ve korneanın deforme olması, keratokonus rahatsızlığına yol açabilir.

Bulaşıcı bir hastalık olan alerjik konjonktivitin tedavi aşamasında, hastalarda dranajı en aza indirmek için reçeteli göz damlaları önerilebilir. Aynı zamanda alerjik reaksiyona sebep olan maddelerin tespit edilerek temasın minimuma indirilmesi, iltihap giderici ilaçlar ve antibiyotik kullanımıyla rahatsızlık kontrol altına alınabilir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir