SONBAHARDA KENDİNİZİ YENİLEYİN

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör
yaso

Dr. Yasemin Savaş

HANGİ UYGULAMA HANGİ BÖLGEDE ETKİLİ?

Vücudumuz için son derece yararlı olan güneşin istenmeyen yan etkilerinden biri de  güneş lekeleri. Peki cilt lekelerinden kurtulmak için en mevsim olan sonbaharda hangi bakımları yaptırmalısınız?

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kaliteli Yaşam Polikliniği Koordinatörü Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, güneş lekelerinden nasıl kurtulabileceğimizi anlattı.

Solar yaşlanma; güneşe karşı teslim olmuş tüm savunmasız ciltlerde moleküler düzeyde gelişen bir dizi olaydır ve serbest radikallerin açığa çıkışı ve oksidasyon denen olay sonucu gerçekleşiyor. İnsan cildinin yazın gördüğü bütün zararlar sonbahar aylarında ortaya çıkıyor.

  • Ciltte kırışıklık, hücre yenilenmesinde aksama, melanin pigmentinin aşırı çalışması sonucu dengenin bozulmasıyla meydana gelen güneş lekeleri
  • Ciltte kalınlaşma ve nem kaybı-kuruluk, çiller, sivilcelerde artma
  • Kılcal damar genişlemeleri ve varis
  • Cildin elastikiyetini kaybetmesi ve sarkmalar
  • Saçlarda kuruluk ve matlaşma, çabuk kırılma, kepeklenme
  • Tırnaklarda incelme ve sararma gibi erken yaşlanma belirtilerini güneş ışınları yapar.

Aynı zamanda ani hava değişimleri, soğuk hava, rüzgar, yağmur gibi etkenlere karşı cildi korumak ve güçlendirmek gerekiyor.  kuru ve gergin cilt görünümünün giderilmesi için, mevsime ve cildin ihtiyacına uygun günlük bakım ürünleri kullanılabilir. Çeşitli cildin ihtiyacını olan nem karşılanabilir. Ayrıca kışın güneş koruyucuları sürmeye devam etmeliyiz.

Hekim kontrolünde şu bakımlar da tercih edilebilir:

Oksijenterapi: Foto yaşlanma belirtilerinde, cilt neminin azaldığı dönemlerde canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.

Peelingler: Karbon peeling uygulamada kullanılan karbon solüsyonu mikrosaniyelik atımlarla gözeneklerin iyice  yerleştirilir ve bu noktalar hedef haline getirilir. Sonrasında yapılan nanosaniyelik atımlarla bu partiküller patlatılarak temizlenir. Uygulamadan hemen sonra ciltte fark edilebilen bir pırıltı görülür. Her mevsim uygulanabilir ve hassas ciltlerde de tercih edilebilir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer: Akne izleri, çatlaklar, benlerin alınması, sarkmalar, yara izlerinde, kırışıklıklarda ve cilt yenilemede kullanılır. Özellikle yüzeysel lekelerde tercih edilir.

Water peeling: Düşük frekansta ultrason kullanarak soyma fonksiyonuyla ölü hücreleri, aşırı sebumu, havada bulunan zararlı maddeleri ortadan kaldırır. Kimyasal ve enzimatik peelingler de cildi ölü hücrelerden arındırmak amacıyla uygulanır.

Özellikle peelingler güneş lekeleri, kırışıklıklar ve akne izlerinin giderilmesinde, cildin nem ve yağ dengesini kontrolde faydalıdır. Cildin canlı ve homojen bir görünüm almasını sağlar.

Gençlik aşısı: İçeriğideki saf hyalüronik asit sayesinde cilde kaybettiği nemi kazandırarak leke tedavisine katkı sağlar.

PRP: Cilde nem kazandırma ve hasarlı bölgelerde iyileşmeyi hızlandırma özelliği sayesinde leke tedavisinde destek amaçlı kullanılabilir.

Mezolifting: Yüze; nem, dolgunluk, gerginlik, renk ve ışıltı vererek genç bir görünüm sağlar.

Hyalüronik acid uygulamaları: Cildin nem dengesini kazanmasında, yenilenmesinde ve yapılanmasında yararlanılır.

İğneli Radyo Frekans: Cilt yenileme, toparlama, yara izi, leke tedavisi için tercih edilir.

Radyo Frekans ve Ultra Skin: Gençleştirme ve cilt elastikiyetinin kaybına bağlı oluşan sarkmalarda ve kaş, alın, yanak, ağız kenarı, yüz konturu, çene hatt, gıdı, göz çevresinde kırışıklıklarında düzelme ve gençleşme sağlar.

Göz Mezoterapisi: Göz altı morluk ve torbalanmaları için kullanılır.

Lazerle cilt yenilemeleri: Elastikiyet kayıpları, lekeler ve cilt gözeneklerinin genişlemesinde uygulanır.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir