LEKE TEDAVİSİNİN MEVSİMİ OLUR MU?

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

‘LEKE TEDAVİSİ YAZIN DA YAPILABİLİR’

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin yaz aylarında da uygulanabilen leke mezoterapileri, PRP tedavileri ve yeni peeling yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Lekelerin tedavisi; lekenin türü, hastanın cilt tipi ve uygulanacak mevsime göre farklılıklar gösteriyor. Tedaviye başlamadan özel lekenin derinliği saptanmalı. Son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel olarak lazer tedavileri sık kullanılıyor. Ancak lazer, lekelenmeye meyilli bir cilt için uygun tedavi yöntemi değil. Tedavi sonrası ciltte daha yoğun lekeler görülebiliyor.

Yaz aylarında da uygulanabilen leke mezoterapileri ve leke peelingleri tercih edilebiliyor. Leke mezoterapileri, cilt bütünlüğünü bozmadan leke seviyesine inerek ilacı bırakmak esasına dayanıyor. Peeling ise derinin bütünlüğünü bozmadan, küçük kanallar açarak ilacın kullanılması anlamına geliyor. Her iki yöntem sonrasında da yeni lekelenmeler ortaya çıkmıyor.

PRP tedavisinde  hastanın kanı alınarak santrifüjden geçiriliyor. Elde edilen serum,  hastanın yüzüne enjekte ediliyor. Böylece cilt daha parlak ve lekelerden arınmış hale geliyor.

Nasıl önlem almalısınız?

Lekelerden korunmak için güneşten korunmak gerekiyor. Güneş koruyucular, yaz aylarında üç saatte bir tekrarlanmalı. Deniz kenarındaysa bu süre, üç saatten az olmalı. Koruyucu kremler cildin çizgileri kapanana kadar sürülmeli. Krem, losyon ya da jel formu kişinin cilt tipine göre seçilmeli.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.