Hızlı ve şok diyetler ani saç kaybına neden olabilir

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Güçlü saçlar için bu besinleri tüketin

İbrahim Çevik

Pek çok faktöre bağlı olarak gelişen saç dökülmesinde, hızlı kilo vermenin etkisiyle meydana gelen vitamin ve mineral eksikliği de rol oynuyor. Bir uzmana danışmadan yapılan hızlı ve şok diyetler, ciddi kayıplara yol açabiliyor.

Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü İbrahim Çevik, beslenme alışkanlıklarının saç üzerinde hayati rol oynadığını belirterek şu bilgileri verdi:

Saç sağlığı, vücut sağlığının en büyük göstergelerinden. Ani kilo kayıpları, vücutta saç için gerekli olan vitamin ve mineral gibi pek çok bileşenin azalmasına sebep olur. Sağlıklı ve güçlü saç için kişinin mutlaka demir, çinko ve biotin bakımından zengin bir beslenme programına sadık kalması gerekir.

Sağlıklı bir diyet mümkün

Diyetisyen kontrolünde olmak, sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza, vitamin ve mineral depolarınızı korumanıza yardımcı olur. Her bünye farklı olduğundan, kilo verme şekli de farklıdır.

Saç sağlığının dengeli ve düzenli beslenmeyle doğrudan bir ilişkisi bulunuyor. Bolca tüketilen sebze ve meyveler, saç sağlığınızı diyet esnasında da koruyor. Bununla birlikte protein ve vitamin ağırlıklı beslenme saçlarınızın güçlenmesi ve saç köklerinin kalınlaşması açısından önemli. Demir, B12 ve Omega 3 desteklerini beslenmenize eklemeniz önemli.

Aynı zamanda kırmızı et, somon balığı, yeşil yapraklı sebzeler, peynir, yumurta ve ceviz de ihmal edilmemeli.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir