GÜNEŞİN ETKİLERİ GÜZELLİĞİNİZİ GÖLGELEMESİN

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

 YAZ ÖNCESİ CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Cildine özen gösterenler için yaz ayları en fazla dikkat edilmesi gereken dönem… Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, güneşin etkilerine güzel ve sağlıklı kalarak direnmenin yollarını anlattı:

“Güneşle birlikte maruz kalınan ultraviyole ışınları derinin incelmesine, dayanıksızlaşmasına, cilt altı dokusunun erimesine, kalitesinin düşmesine, lekelenmelere, kırışıklıklara ve ileride kansere dönüşebilecek deri lezyonlarının gelişmesine yol açıyor.

Yazın güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek için 11.00-15.00 saatlerinde ışınlardan korunmak gerekiyor. Deniz kenarında şemsiye altında oturup, şapka takmak, sabah-öğle iyi bir koruyucuyla kremlenmek alınabilecek önlemlerden. Özellikle açık renk tenlilerin çok dikkat etmesi ve yüksek faktör koruyuculu kremler kullanmasında fayda var.

Güneşin vücutta en fazla deformasyon yaptığı bölgeler yüz-boyun-dekolte bölgesi-el sırtları oluyor. Buralarda cilt kırışıklığı, çillenme, lekelenmeler meydana geliyor. Cilt kanserlerine de en çok buralarda rastlanıyor.

Yaza derin nemlendirmeyle hazırlayın

Cildi güneşe ve etkilerine karşı dayanıklı hale getirmek için yaz öncesinde derin nemlendirme işlemleriyle kuruluğa karşı önlem alınmalı.

Bunun için mezoterapi amaçlı serbest, saf hyaluronik asit (HA) enjeksiyonları yapmak ve somon DNA’sı uygulamalarıyla cildi içeriden nemlendirmek gerekiyor. Bu işlemler cilde elastikiyetini geri kazandırıyor; kalınlaştırıp sağlamlaştırıyor.

Yaz boyunca bol su içmek ve mevsim sonunda tekrar HA ve somon DNA uygulamalarını yaptırmakta fayda var. Böylece cildi güneşe ve ultraviyole ışınlarına rağmen uzun yıllar genç tutmak mümkün oluyor. Aynı zamanda cildi farmakozmetik ürünlerle ömür boyu desteklemek gerekiyor.”

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir