Güneş lekesi tedavisinde kullanılan peeling uygulamalar

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Cilde sonbahar bakımı

Prof. Dr. Şükrü Yazar

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, güneş lekelerinin tedavisinde etkili kullanılan peeling uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Güneş lekelerinin, alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde sık görülen koyu kahverengi lekeler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Yazar, “Kahverengi lekelerin oluşumunda birçok faktör etkilidir. En önemlileri, genetik yatkınlık ve ultraviyole ışınlarıdır. Gebelik, doğum kontrol ilaçları, kozmetik uygulamalar ve guatr hastalığı diğer nedenler arasında yer alır. Güneş ışınları sadece lekelerin oluşumuna değil, oluşmuş lekelerin üzerinde karartıcı etkiyle koyulaşmaya da yol açar” dedi.

Leke tedavisinin, lekenin oluşma sebebi, yerleşim yeri, derinliği, tipiyle bağlantılı olarak değişiklik gösterdiğini belirten Yazar, şöyle devam etti: “Uzman bir dermatolog tarafından detaylı şekilde lekeyi  oluşturan faktörler ve hastanın genel sağlığından beslenmesine, yaşam tarzından kişilik özelliklerine kadar birçok faktör dikkate alınarak tedavi planlanır. Bu süre bazen birkaç ay, bazen 1-2 sürebilir. Yaz mevsiminde farklı, sonbahar itibariyle farklı tedavi protokolleri vardır. Süt peelingi MilkPeel, leke peelingi  Mela Peel ve TCA peeling CosmoPeel gibi yöntemler kullandığımız seçeneklerden birkaçı.”

Süt Peelingi: Cansız ve mat görünümle birlikte özellikle hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin giderilmesinde tercih edilir. Leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılamaya yardımcı olur. Bu peelingi her türlü cilt tipine uygulanabiliyoruz çünkü bazı soyucu asitleri içermiyor, dolayısıyla yan etki riski minimum. Parlak, tazelenmiş, canlı bir cilt vaat ediyor.

TCA Peeling: Akne izleri, güneş lekeleri ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Gözenekleri daraltır ve cildi yeniden yapılandırır, akne gelişimini azaltır.

Leke Peelingi: Güneş lekeleri başta olmak üzere pigmentasyon lekeleri, koyu hamilelik lekeleri, dermal/epidermal melazma, aktif/pasif hiperpigmentasyon, enflamasyon sonrası pigmentasyon lekelerini gidermeye, cildin yenilenmesine,  nem kazandırmaya, güneş hasarı sonrası gelişen ince ve kalın çizgilerin azalmasına yardımcı profesyonel bir uygulamadır. Alttan gelen taze derinin daha parlak ve pürüzsüz çıkmasına destek verir. Uygulama sonrası gerginlik ve kaşınma hissini önlemek, cildi sakinleştirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için K vitamin kompleksi ve güneş koruma faktörü içeren özel ev tipi ürünler kullanılır.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir