Yanaklarınız olduğunuzdan daha kilolu görünmenize yol açabilir

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Hollywood yanağı

Son yıllarda popüler hale gelen Hollywood yanağı uygulaması, kadınlar tarafından sık tercih ediliyor.  Memorial Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Atilla Eyüboğlu, bu teknik hakkında bilgi verdi: 

Ergenliğe kadar olan dönemde yuvarlak ve dolgun hatlar çocukları şirin ve sempatik gösterir. Ancak ergenlikten sonra keskin ve düzgün sınırlar daha çekici algılanır. Son yüzyılda da keskin hatlar güzellik algısında popüler hale geldi. Eski video ve fotoğraflarda kadınlar tombul ve yuvarlak hatlarıyla göze çarparken bugün daha keskin ve üçgen biçimler ön plana çıkar. İşlemin Hollywood yanağı ismini almasının sebebi ise Hollywood yıldızlarının birçoğunun tercih etmesiyle adının duyulmasından kaynaklanır. İşlem, çiğneme kaslarının arasındaki yağ yastıkçıklarının alınmasıyla gerçekleşir.

25 yaşından sonra yapılabiliyor

Uygulama esnasında yanak yağının azaltılmasıyla beraber elmacık kemiklerinin de kuvvetlendirilmesiyle daha estetik bir görüntü elde edilir. Çok fazla yağ alınırsa, yanak çökük kalır ve bu da kötü bir görüntü meydana getirir. Hastanın yüzü bir bütün olarak değerlendirilmeli. 

Yüz yapısı aynı zamanda genetiktir. Bu nedenle hasta diyet yaparak zayıfladığında dahi yanakları erimez. İşlem için genellikle 25 yaş beklenir çünkü yanak yağı yastıkçıkları 25 yaşına kadar küçülmektedir.

45 dakikalık işlem 

Ameliyat sırasında ağız içinden yaklaşık 1 cm’lik bir kesi yapılarak, yağın yaklaşık yüzde 40’ı alınır. 40-45 dakika süren işlem, sedasyon ya da genel anesteziyle yapılır. Ağız içinde kalan ufak dikişler, kendi kendine düşer. İşlem sonrası süreçte kısa süreli antibiyotik kullanımı, ağız bakımı ve gargara uygulanır. Diğer dikkat edilmesi gereken şey ise 1-2 günlük sıvı tüketimidir. Üçüncü günden sonra püre gibi yumuşak doku içeren gıdaların tüketimine başlanabilir. Bir haftadan sonra ise hasta normal beslenmesine başlar. 

Bişektomi ameliyatı sonrası ağız içinde şişlikler olabilir. Bunun oturması yaklaşık 2-3 hafta sürer. İlk aydan itibaren de nihai sonuca ulaşılır. İşlem hastanın konuşmasını engellemez. İş ya da günlük işlerine etkisi olmaz. 

  • Bişektomi ile aynı seansta burun estetiği, kepçe kulak estetiği, çene botoksu gibi diğer bütün estetik işlemler kombine edilebilir. 
  • Yanaktan alınan yağlar elmacık bölgesine eklenerek daha güçlü bir görüntü elde sunulabilir. 
  • Yeni yüz yapısından memnun olmayan hastalara  alınan yağlar geri enjekte edilebilir. 


iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir