baymavislotbarportbetgrand pasha bet

GÜNEŞTEN KORUNURKEN SIK YAPILAN 10 HATA

NELERİ YANLIŞ YAPIYORUZ?

Güneş koruyucuları plajda sürmek… Rastgele bir ürün seçmek… Ayak ve kulakları ihmal etmek… Bu alışkanlıklar, güneşten korunduğumuzu düşünerek yaptığımız hatalardan sadece birkaçı. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Güneri, güneşten korunurken en sık yaptığımız 10 hataya dikkat çekti, doğrularını anlattı.

1.Güneş koruyucuyu plajda sürmek

Kremin ciltten emilip koruyucu özelliğinin başlamasına kadar ortalama 30 dakikaya ihtiyaç var. Bu nedenle kremi dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce, mümkünse ayna karşısında ve giyinmeden önce sürmelisiniz.

2.Güneş koruyucuyu rastgele seçmek

Güneş koruma ürünleri; fiziksel, kimyasal ve ikisini de içerenler olmak üzere üç tipe ayrılıyor. Fiziksel koruyucular, ciltte bariyer oluşturuyor. Yoğun güneşte kalmak zorunda kalındığında, alerjik veya hassas ciltlerde, çocuklarda ve hamilelerde tercih ediliyor. Aknesi olan kişilerin su bazlı güneş koruyucu kullanmaları gerekiyor, yağlı ürünler gözenekleri tıkayıp, yeni sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Kuru cildi olanların ise cilde aynı zamanda nem sağlaması için krem formunu tercih etmelerinde fayda var.

Lekelenmeleri olanlar da yoğun kapatma özelliği bulunan ve ten rengindeki SPF 50 fondöten tarzı dermokozmetik ürünleri seçebilirler. Deniz ve havuzda uzun süre vakit geçirenler, açık havada spor yapanlar ve terlemeye meyilli kişiler suya dayanıklı özelliği olan koruyucu kullanmalı. Çünkü bu ürünler suda kalındığında veya ıslanıldığında koruyucu etkilerini 40-80 dakika sürdürebiliyorlar.

SPF 30 içeren bir koruma ürünü ışınların yüzde 97 sini bloke ederken, SPF 50 yüzde 98’ini engelliyor. Bu nedenle 50 faktör üzerindeki güneş koruyucuları seçmek şart değil, çünkü koruma süresini uzatmıyor.

3. Kremi düzenli aralıklarla sürmemek

Sabah sürülen bir güneş koruyucunun, gün boyu etkisinin devam ettiğini düşünmek,  en sık hatalardan biri. Oysa güneş koruyucuları ultraviyole ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde 10-16 saatleri arasında, iki saatte bir uygulamak gerekiyor. Ayrıca havuza veya denize girildiğinde bu süreyi beklemeyip, uygulamayı yenilemek şart.

4.Dudak ve göz çevresine özel ürün kullanmamak

Dudak bölgesi daha korunmasız olduğu için ürünlerin deriye göre daha sık tekrarlanması gerekiyor. Göz çevresi ise oldukça hassas bir doku olduğu için bu alan özel stick tarzı ürünlerle korunmayı gerektiriyor. Aksi taktirde krem buharlaşarak etkisini yitirebiliyor veya terle birlikte gözde yanma, yaşarma, kuruma ve hassasiyet oluşturabiliyor.

5.Ayaklar, kol altları, ense ve kulakları ihmal etmek

Güneşten koruyucu uygulamasında ayaklar, kol altları, enseyle kulaklar ihmal edilebiliyor. Oysa bu alanlara da güneş koruyucu sürülmesi gerekiyor.

6. Kremleri uzun yıllar kullanmak

Güneş koruyucu ürünleri paketi açmamışsanız, 3 yıl içinde tüketilmelisiniz. Uygun koşullarda sakladığınız krem veya losyonları açtıysanız en geç bir sonraki yıl tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca ısıyla etkileri azalacağı için ürünleri arabada veya güneş altındaki plaj çantasında tutmayın.

7. Arabada koruma ürünü sürmemek

Güneş ışınlarının ultraviyole A dalgaları pencere ve perdelerle araba camından geçiyor. Bu nedenle cildin yaşlanmasıyla ilgili cilt kanseri gelişimi açısından iç ortamlarda da etkileniyoruz. SPF’si 15 olan bir ürün yeterlidir. Ancak UVA korumasının olduğuna dikkat etmeli.

8.Gölgede güneş kreminin gereksiz olduğunu düşünmek

Şemsiye altında olsak da ışınlar plajda kumlardan, ayrıca deniz ve havuz kenarında da sudan yansıyarak bize ulaşıyor ve ışınların yüzde 34’üne maruz kalıyoruz. Kapalı havalarda güneşi görmüyor olsak da zararlı UV ışınlarının yüzde 80 i bulutlardan süzülüyor ve derimizi etkiliyor.

9.Bronzlaşınca koruyucuya ürünü bırakmak

Koyu tenlilerde cilt kanseri daha seyrek görülse de yine de koruyucu ürünleri kullanmalı ve riske girmemelisiniz. Çünkü bronzlaşma veya koyu ten güneş yanığını önlemeyeceği gibi, kronik olarak ışınların etkileri cildi yıpratıyor ve yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

10.Vücut ürününü yüze de uygulamak

Yüz için kullanılan güneş koruyucu ürünler irritasyon yapmayan tarzda formüle ediliyor. Yağ oranı akneye neden olmayacak düzeyde oluyor. Eğer akne veya alerjiye yatkın bir cildiniz varsa, vücut ürünlerini yüzünüze kullanmamanız gerekiyor.

Sadece koruyucu kullanmak yetmez!

Cilt yaşlanması ve cilt kanserinde; deride daha derine nüfuz eden ultraviyole A ışınının payı daha çok. Ultraviyole B ise cildi yaz döneminde ve özelikle de 10.00- 16.00 saatleri arasında etkiliyor. Güneş koruyuculardaki SPF oranı ultraviyole B koruyuculuğunu gösteriyor, bu nedenle kremin üzerinde ayrıca UVA koruyuculuğu da var mı kontrol etmekte fayda var. Hiçbir güneş koruyucu ultraviyole ışınların tüm dalga boylarını bloke ederek yüzde yüz koruma sağlamıyor. Bu nedenle güneşli günlerde koruyucu giysiler, şapka ve gözlük, pencere koruyucuları gibi ek önlemler almamız da çok önemli.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir