baymavislotbarportbetgrand pasha bet

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

GÖZLÜĞÜNÜZ SAĞLIKLI MI?

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Özgür Şanlı, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

Güneş gözlüğü mutlaka ‘ultraviyole ışığını engelleyici’ özellikte olmalı. Bu özelliği olmayan güneş gözlüğü sadece fazla ışığın geçmesini engeller. Ancak bu engelleme hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında göz bebeği küçülmez. Böylece görünen ışık değilse bile zararlı ultraviyole ışını göz içine bol miktarda girer. Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini engellemez.

Gözlüklerin kaliteli ve belgeli olması gerekir. Öte yandan polarize camlar bu konuda son derece başarılıdır.

Çerçeve de önemli

Çerçeve seçmek tabii ki zevk, estetik ve moda işidir ama amaca da uygun olmalı. Zararlı ışınlardan gözü azami derecede koruyabilmek için çerçeve etrafından girebilecek ışık en az olmalı. Camın göze yakın yerleşimli olması tavsiye edilir.

Zamanımızın çoğunun ev ve ofiste geçtiği düşünülürse, göz sağlığı için en doğru aydınlatmayı seçmek büyük önem taşıyor. Zira, yanlış aydınlatılan ortamlarda uzun süre zaman geçirmek gözde kuruluğa, baş ağrısına ve yorgunluğa neden olabiliyor.

Ofislerde kullanılan ışığın odanın her bölümüne homojen dağılması gerekiyor. Çalışma yüzeyinin parlaklığı, bakılan nesnenin parlaklığının en az üçte biri kadar olmalı.

Genel ışık veren aydınlatmalar, floresan veya kompakt floresanlı armatürlerin seçilmesi gerekiyor. Halojen ve spot gibi doğrudan ışık veren aydınlatmalarınsa sadece vurgulanmak istenen noktalarda kullanılmasına özen gösterilmeli.

Kaliteli güneş gözlüğünü nasıl tanırız?

  • Camın renginin koyu ya da açıklığından ziyade ultraviyole ışığını engelleyip engellemediği önemli.
  • Camın rengi homojen (her yerde aynı) ya da grade olmalı.
  • Gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz, detaylar kaybolmamalı.
  • Gözlük camından bakarken gözlüğü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmemeli.
  • Camların üzerinde güvenilir tescil bilgisi bulunmalı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir