baymavislotbarportbetgrand pasha bet

GÖĞÜS AÇILMADAN YAPILAN KALP AMELİYATLARI

ESTETİK KALP AMELİYATLARI YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Pek çok kalp hastası göğsü açılacak korkusuyla ameliyattan kaçıyor. Göğüs ön kemiğinin 30-35 cm. kesilmesini istemeyen hastaların imdadına halk arasında kapalı kalp ameliyatı, koltuk altı kalp ameliyatı, estetik kalp ameliyatı da denen minimal invaziv kalp ameliyatları koşuyor.

Emsey Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, bu operasyonlar hakkında sorularımızı yanıtladı.

1-Koltuk altından kalp kapağı ameliyatı ne demek?

Minimal invaziv kalp ameliyatı tekniklerinden biri olan bu giriş yolu, koltukaltından 4-5 santimlik kesiyle kas ve kemiğe dokunmadan kalp kapağı tamiri ameliyatlarıdır. Önden yapılan ameliyatla oltuk altından yapılan ameliyat arasındaki tek fark, giriş yeridir. İşlem, standart kalp ameliyatıdır. Kısaca; bu yöntemle kalp ameliyatları göğüs ön kemiği ortalama 30-35 santim kesilip, açılmadan yapılmış olur ve hiçbir kemik  kesilmez.

Prof. Dr. Yavuz Beşoğul

2-Hangi kalp sorunlarında, koltuk altından ameliyat tercih edilir?

1997 yılından beri; kalp deliklerinin kapatılması, mitral, aort ve triküspit kapaklarının tamiri veya değişiminde bu yaklaşım kullanılıyor. Ayrıca; benzer estetik yöntemlerle kalbi besleyen damarların bazılarına çalışan kalpte bypass ameliyatı  yapılabilir.

3-Avantajları nelerdir?

  • Kanama riski azdır.
  • Enfeksiyon riski düşüktür.
  • İyileşme süresi çok daha hızlıdır.
  • Estetik olarak ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir.
  • Cinsel ve sosyal sorunları yok denecek kadar az olur. Ameliyat sonrası hasta istediği pozisyonda yatabilir.
  • Ameliyat sonrası hasta göğse gelen darbelerden kaçınmak zorunda değildir.
  • Hastane çıkışında araba kullanabilir, emniyet kemerini takabilir.
  • Kollarını hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilir. Ağır kaldırabilir. Kısaca günlük hayatına ve eforuna çok hızlı döner.

4-Kimlere uygulanır?

Genç ve yaşlı hastalar özellikle şişman, şeker hastalığı, göğüs kemiği bozukluğu olanlar, iş hayatına erken dönmek zorunda kalanlar ve sırtüstü yatması gerekenler, baston veya değnek kullananlar, ağır kaldıranlar için uygun bir yöntem.  Sadece ileri derecede kronik akciğer hastalığı bulunan ve daha önceden sağ göğsü açılarak akciğer ameliyatı geçirmiş hastalarda tercih edilmez.

5-Çocuk ve bebekler için de uygun mu?

Bu yöntemi ilk olarak bir Japon bilimadamı kalp deliği tamirinde kullandı. Yani çocuklarda ve bebeklerde kalp delikleri gibi bazı kalp ameliyatlarında uygulanabilir.

6-Bu yöntemin riskleri var mı?

Önden ve yandan ameliyatın riskleri aynıdır. Kalp ameliyatında risk ameliyatın gecikmesi ve kalp gücüyle ilişkilidir.

7-İkinci kere yapılan kalp ameliyatlarında hangi yöntem daha risksiz?

Önden açılmış hastanın ikinci kere önden açılması risklidir ama yandan açılması daha az risklidir. Yani, ikinci ve üçüncü kalp ameliyatları için ideal bir tekniktir.

8-Yurt dışında da geçerliliği olan bir yöntem mi?

1993 yılından günümüze bu tekniklerle ameliyat olan hastalar ulusal ve uluslararası saygın çok sayıda bilimsel dergilerde ve kongrelerde literatüre girmiştir. Her ülkede bu konuda yıllarca çalışmış, minimal invaziv giriş yöntemiyle uğraşan bilimadamları mevcuttur.

9-Kalp hastalıklarında erken müdahalenin önemi nedir?

Ön göğüs kemiğini kestirmemek için yıllar boyu ameliyat olmamış hasta o kadar çok ki… Kalp büyümüş, kalp pompa yetmezliği başlamış, hatta kalpten beyne pıhtı atmış. Bu durumda maalesef hangi yöntemle ameliyat olursa olsun hastalarda sıkıntı yaşanır. Hastalar ne kadar gecikirlerse, risk o kadar artar.

10-Bypass için de bu yöntemlerin benzeri var dediniz. Nelerdir bunlar?

Aynı şekilde uygulanacak koroner damar sayısına ve yerine göre sol koltukaltından, meme altından, göğüs alt uç kısmından kesi yapılarak kalp durdurulmadan bypass ameliyatı yapılabilir.

11-Bu tekniklerle yapılan Bypass ameliyatlarının avantajları nelerdir?

Cerrahi travmanın ve kan kaybının azalması: Göğüs ön kemiğinin boydan boya açılmaması veya hiç açılmaması hasta için büyük rahatlık sağlar. Bir iğne batmasıyla büyük bir çivinin batması arasındaki fark gibidir. Açılan alanın çok az olması nedeniyle kanama da azdır. Ayrıca ameliyat sonrası ağrı azalır.

Çabuk iyileşme ve erken taburculuk: Küçük yara yeri çabuk iyileşir, özellikle de kemik ve kas kesisi yoksa hasta erken dönemde ayağa kalkar. Yatağında istediği pozisyonda yatabilir, dönebilir. Günlük ihtiyaçlarını giderebilir. Emniyet kemerini takabilir, göğsüne darbe gelmesinden kaçınmak zorunda kalmaz.

Daha iyi kozmetik görünüm: Bir ayda girişim yeri belli belirsiz hale gelir. Özellikle de gençler, bayanlar ve çocuklarda tercih nedenidir.

Cinsel ve sosyal problemleri engeller: Kalp durdurularak yapılan ve göğüs kemiğinin baştan sona kesildiği açık kalp ameliyatlarında beyin ve kalp başta olmak üzere birçok organ kalp-akciğer pompasından etkilenir. Ameliyat sonrası saç dökülmesi, kişilik değişiklikleri, cinsel isteksizlik ve fonksiyon bozukluğu ortaya çıkabilir. Ayrıca göğüs ön kemiğinin kaynamasına kadar cinsel ilişki yasaklanır. Oysa kalp çalışırken yapılan estetik ameliyatlarda bu problemlerin hiçbiri olmaz. Hasta kısa sürede normal performansına döner.

Düşük enfeksiyon riski: Bağışıklık sistemi hasar görmez, kan mekanik travmaya uğramaz ve kan hücreleri sağlam kalır. Bütün bunların sonucunda da enfeksiyon riski ve girişim yerinin iltihaplanması çok nadirdir.

Beyin, böbrek ve akciğer komplikasyonların azalması: Kalp-akciğer pompası kullanılmadığında kan hücreleri etkilenmez ve beyin hasarı, inme, böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar gelişmez.