baymavislotbarportbetgrand pasha bet

GIDA ZEHİRLENMESİNDE İLK OLARAK NELER YAPMALISINIZ?

GIDA ZEHİRLENMESİNDE SICAK HAVANIN ETKİSİ  

Yaz aylarında hastanelerin acil servisleri zehirlenmeler yüzünden dolup taşar. Gıda zehirlenmelerinin en önemli nedeninin gıdaların sıcak altında unutularak tüketilmesi olduğunu belirten Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Koray Akay, nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair sorularımızı yanıtladı.

Neden zehirleniriz?

Gıda zehirlenmelerinin yaz aylarında daha sık görülmesinin nedeni, yemeklerin uygun ortamlarda ve sıcaklıklarda saklanmamasıdır. Dikkatsizlik ve unutkanlıkla buzdolabına konulmayan yiyecekler, birkaç saat açıkta bırakılmış süt veya uygun çözdürülmemiş et nedeniyle kişiler kendilerini bir anda hastanede bulabilir. Besinlerin içerisindeki zararlı bakterilerin tüketimiyle ya da bakterilerin ürettikleri zehirli maddelerin besinlere bulaşmasıyla gıda zehirlenmeleri meydana gelir. Besinlerin satın alındıktan sonra uygun şekilde saklanması, pişirilmesi ve soğutulması gıda zehirlenmelerinin önüne geçer.

Hangi yiyecekler riskli?

Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, patates, salata sosları, pirinç ve çeşitli tahıl ürünleri, mayonez, deniz ürünleri ve meyveler riski yiyecekler arasında.

Kişi gıda zehirlenmesi yaşadığını nereden anlar?

Yemek sonrası karında kramplar ve ağrı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtiler yaşıyorsa, gıda zehirlenmesi geçiriyor olabilir. Ateş görülmeyen gıda zehirlenmeleri genelde 5–6 saat sonra düzelir. Ateşli gıda zehirlenmeleriyse daha uzun süre devam eder.

Zehirlendiğini anlayan kişi ilk müdahale olarak ne yapmalı?

Besin zehirlenmesinden şüphelenen kişi, kaybettiği sıvı ve minerali yerine koymaya çalışmalı. Bol su, gazı çıkarılmış mineralli su (soda), yüksek tansiyon problemi yoksa tuzlu ayran ve çay tüketilmeli. Aldığımız sıvının vücutta kalmasına yardımcı olmak için şeker hastalığımız yoksa haşlanmış patates, sade galeta, pirinç lapası, kabuğu soyulmuş elma, muz yiyebiliriz. Bu yaptıklarımıza rağmen şikayetlerimiz azalmıyorsa, dışkıda kan, baş dönmesi ve çift görme varsa, bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli.

Gıda zehirlenmesi yaşamamak için nelere dikkat etmek gerekir?

  • Yiyecek, içecek ve tüm besin maddelerini ele almadan önce eller iyice yıkanmalı.
  • Yiyecekler buzdolabında uygun şekilde saklanmalı, et ve sebzeler birbirine temas etmemeli.
  • Çiğ tüketilecek sebze ve meyveler akan su altında iyice yıkanmalı.
  • Yemek sonrası tüm gıda maddeleri dolaba geri kaldırılmalı.
  • Pişen besinler dışarıda serin bir yerde soğumaya bırakılmalı, sıcakta bekletilmemeli.
  • Yemekler ağzı açık olarak bekletilmemeli.
  • Artmış yiyecekler buzdolabında 24 saatten fazla kalmamalı.
  • Et, tavuk ve balıklar iyi paketlenmiş şekilde buzdolabına konmalı.
  • Etler akan su altında ya da buzdolabında çözdürülmeli.
  • Çözdürülen et hiçbir şekilde tekrar dondurulmamalı ve tüketilmeli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir