Alerji ile Yaşam Derneği, Bioderma’nın katkılarıyla atopiye dikkat çekti

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

‘Atopik Yürüyüş’ 

Türkiye’nin ilk ve tek alerji hastaları derneği olan Alerji ile Yaşam Derneği tarafından kurulan, Bioderma markasının destek verdiği Atopi Okulu Projesi kapsamında, atopik dermatit hastalığına dikkat çekmek amacıyla Maltepe Sahili’nde ‘Atopik Yürüyüş’ etkinliği düzenlendi.

Hayatın ilk yıllarında atopik dermatit olarak ortaya çıkan, sonra; besin alerjisi, alerjik rinit ve astım olarak devam edebilen hastalık toplumda farkındalığın artırılması hedeflendi.

Yürüyüşe, Alerji ile Yaşam Derneği ve Bioderma çalışanları, Atopi Okulu sosyal medya takipçileri ve projeye destek veren vatandaşlar katıldı. Katılımcılar yürüyüşte yer alan bando takımı eşliğinde yürüyüp, alerji hakkında el pankartlarını taşıyarak, farkındalık yarattı.

Atopik dermatit nedir?

Atopik dermatit, tekrarlanan, kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomlarla kendini gösteren kronik ve enflamatuvar bir cilt rahatsızlığıdır. Tehlikeli ve bulaşıcı olmamakla birlikte, özellikle ataklarının yaşandığı alevlenme dönemlerinde çok ciddi kaşıntıya ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Çoğunlukla çok küçük yaşta ortaya çıkar, zaman içerisinde semptomlar azalır ve hatta pek çoğunda yetişkinliğe kadar tamamen ortadan kaybolur.

Hem genetik hem de bağışıklık sistemi kaynaklıdır. Çok kuru, hassas ve tahriş olmuş cilt, artık bariyer fonksiyonunu yerine getiremez; bu da cildi zararlı bakterilere ve alerjik reaksiyona açık hale getirir. Özellikle cilde uygulanan kimyasal ürünler, hava değişimi, aşırı sıcak hava, terleme gibi faktörler dönem dönem hastalığın alevlenmesine sebep olabilir.

Hayata geçirilen Atopi Okulu kapsamında; atopik dermatitin doğası ve yaşanan sorunların giderilmesine yönelik yardımcı bilgiler sağlanması amacıyla, uzman görüşlerine ve benzer tecrübeleri yaşamış ailelerin deneyimlerine www.atopiokulu.com sitesinden ulaşabilir, yaşam kalitenizi artıracak destekleyici bilgiler elde edebilirsiniz.

facebook.com/atopiokulu
instagram/atopiokulu
twitter/atopiokulu

 

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir