baymavislotbarportbetgrand pasha bet

FELÇTE İLK DÖRT SAAT NEDEN ÖNEMLİ?

29 EKİM DÜNYA İNME GÜNÜ

Bir beyin-damar rahatsızlığı olan inme, ölüme ya da kalıcı hasarlara yol açabiliyor. İnme geçiren bir kişinin en kısa sürede hastaneye götürülmesi gerektiğini belirten Acıbadem Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, “Bu noktada dakikalar bile çok önemli. En geç dört saat içinde tedaviye başlanmış olmalı” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de beyin damar rahatsızlıkları nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 2013 yılında 35 bin 977’yken, 2014 yılında 37 bin 403ê çıktı. 2013’te bu rakamların 16 bin 219’u erkek, 19 bin 758’i kadınken; 2014 yılında 16 bin 632’si erkek, 20 bin 771’i kadından oluşuyor.

Duyularda hasar bırakıyor

Beyinde damar tıkanması veya kanama sonucunda organın  işlevlerinin kaybına neden olan inme, kol veya bacaklarda kuvvet veya duyu kayıplarına, görme, konuşma bozukluğu ve denge kaybı gibi sonuçlara da yol açabiliyor. Yüksek tansiyon, şeker ve kolesterol yüksekliğinin yanı sıra sigara, aşırı alkol tüketimi, kalp kapak ve ritim bozuklukları ile genetik geçiş önemli risk faktörleri arasında.

Kısa süreli ataklara dikkat!

İnmelerin öncesinde yaşanan geçici ‘iskemik atak’lar, olası risklerin ilk habercisi. Bu ataklar sırasında görme kayıpları, konuşma veya bellek bozuklukları, kuvvet veya his kusurları görülebiliyor. Bu nedenle bu küçük ve kısa süreli geçici ataklar önemsenmeli ve tedbir alınmalı. Özellikle damar tıkanması sonucu olan inmelerde erken tedavi çok önemli. İnme başladıktan sonra ilk 4-6 saat içinde uygulanacak tedaviyle damar tıkanması sonucunda olan inmeleri iyi bir şekilde tedavi etmek mümkün.

İnmeye ‘dur’ deyin!

  1. Sigara ve alkolden uzak durun.
  2. Tansiyonunuzu ve şekerinizi kontrol altında tutun.
  3. Düzenli egzersiz yapın ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olun.
  4. Ailede inme öyküsü var ise tıbbi kontrollerinizi yaptırın.
  5. Geçici ataklarınız varsa, mutlaka nörolojik muayene yaptırın.