baymavislotbarportbetgrand pasha bet

FELAKET SENARYOLARI ENDİŞEYİ ARTIRIYOR

‘NORMAL HAYATINIZA DEVAM EDİN’ 

Darbe girişimin ardından endişe, gerginlik, içe kapanma ve konsantrasyon güçlüğü çeken bireyler, günlük hayatın yanı sıra iş hayatında da zorlanıyor.

Uzmanlar, bu duygularla başa çıkmak için felaket senaryolarından uzak durulması gerektiğini vurgulayarak,  “Planlarınızı ertelemeyin. Düzeninizi ve temponuzu bozmadan yolunuza devam edin” önerisinde bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Polikliniği’nden Uzman Klinik Psikolog Orçun Aykol, şu tavsiyelerde bulundu:

“Yaşanan darbe girişimi, insanların güvenlik ihtiyacına karşı da bir darbe niteliğinde. Bu tehdit, endişeyi artırdı. İnsanların ruhsal dünyası yaşadıkları ülkenin, hatta dünyanın durumdan doğrudan etkileniyor. Güvenlik ihtiyacının içinde sayılan beden, aile, mülkiyet ve ekonomik güvenlik sarsıldı. Ekonomik kriz yaşanma ihtimali insanları korkuttu. Endişe en çok belirsiz bir gelecek algısıyla ortaya çıkar. Ayrıca ekonomik güçlükler bir alt basamak olan fizyolojik gereksinimleri de olumsuz etkileyecek ya da karşılanmasını güçleştirecektir.

Bazılarımız endişeyi diğerlerine göre daha belirgin ve yoğun hisseder. Böyle durumlarda da akıllarına daha çok felaket senaryosu gelir. Felaket senaryolarından uzaklaşıp gerçekçi söylemleri dikkate almak, endişe ve karamsarlığı azaltır. Olaylar yüzünden gelecek planlarınızı ertelemeyin. Hobilerinize yönelin; kitap okuyun, müzik dinleyin, film izleyin. Gün içinde konsantrasyonunuzu sağlamak için saatte bir yerinizden kalkın. Öğle arasında ya da iş çıkışında kısa yürüyüşler yapın.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir