baymavislotbarportbetgrand pasha bet

ERKEKLERİN KORKULU RÜYASI VARİKOSEL

ERKEK KISIRLIĞININ NEDENLERİNDEN

Erkek kısırlığının en sık rastlananı varikosel, çocuk sahibi olamamanın başlıca sebepleri arasında yer alıyor

Varikosel testislerin kirli kanını götüren toplardamarların varis şeklinde genişlemesi ve uzamasıdır. Genellikle yüzde 90 oranında sol testiste görülür. Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenlerinden biridir. En çok 20-35 yaş grubundaki erkeklerde ortaya çıkar.

Medicana Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zafer Oyman, kısırlığa yol açan varikoselin nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Testislerden gelen kirli kanın içerisinde toksik  metabolitler yüksek orandadır. Ayrıca testis fonksionu için belirli bir ısı gerekir. Varikoselli hastalarda  toplardamarlarda biriken kirli kandan dolayı ısı yükselir, bu da sperm yapımını bozar. Varikosel testislerin küçülmesine yani atrofiye uğramasına sebep olabilir.

Her varikoselli hasta kısır değildir. Varikoselli hastaların yaklaşık yüzde 70’inde sperm yapımı bozulmuştur. Sperm sayısında azalma, yapısal bozukluklar ve sperm hareketlerinde azalmalar görülür.”

Varikoselli hastalar genellikle 3 nedenle doktora başvurur:

  1. Düzenli ilişkiye rağmen çocuk olmaması
  2. Testislerde ağrı
  3. Testislerin bulunduğu scrotumda şişlik

Peki nasıl tespit ediliyor?

Muayene elle yapılır. Scrotal renkli dopler sonografi ile varikosel teşhisi konur. Hastaya sperm tahlili yapıldıktan sonra ameliyata karar verilir. Eğer sperm tahlili normalse ameliyat şart değildir.

Varikosel tedavisinde cerrahi müdahale şart. Ameliyat mikroskopik olarak  yapılır. Operasyon  kasıktan uygulanır, yaklaşık 30 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu olabilir. Ameliyattan sonra sperm değerlerinde yüzde 50-60 oranında düzelme beklenir.

Ameliyattan üç ay sonra sperm üretiminde düzelmeler beklenir. Sperm tahlili ameliyattan 3 ay sonra yapılmalıdır. Varikosele bağlı kısırlığı olan hastalarda başarılı ameliyata rağmen  bile gebelik şansı yüzde 40-60 oranındadır.

Varikosel erkeklerde cinsel performansı etkileyen bir hastalık değil. Ameliyattan sonrada hastalarda cinsel performansta  azalma veya artma beklenmez.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir