baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Düzenli göz muayeneleri yaşamı tehdit eden hastalıklardan koruyor

Ciddi hastalıklar gözden teşhis edilebiliyor

Araştırmalar, her yıl dünyada milyonlarca insanın önlenebilir sebeplerden dolayı görme yetisini kaybettiğini gösteriyor. Rutin göz muayeneleri sayesinde önlenebilir görme kayıpları, kanser, beyin tümörü, tiroid ve yüksek tansiyonun da aralarında bulunduğu pek çok hastalık teşhis edilebiliyor.

Dünyagöz Feneryolu’ndan Prof. Dr. Tayfun Bavbek, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Rutin gerçekleştirilen göz muayeneleri sırasında fark edilebilecek pek çok hastalığın teşhisi ve ardından doğru branşlara yapılacak yönlendirmeler, özellikle kanser hastalarında hayati önem taşıyabiliyor. Göz muayeneleri sayesinde; yüksek kolestrol, tümörler, tiroit, yüksek tansiyon, diyabet, kanser türleri, AIDS, MS, alzheimer, parkinson ve bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkileyebilecek pek çok farklı rahatsızlığın ilk belirtilerini tespit edebilmek mümkün.

Erken teşhisle körlük önlenebilir

Göz muayenelerinden istenilen sonucu alınabilmesi için hastaların, muayenenin yapıldığı merkezde göz sağlığı konusunda en yeni teknoloji ve tekniklerin kullanıldığından, hekimlerin tecrübeli olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Kapsamlı bir göz muayenesi en az 30 dakika sürer. Bu muayenede; görme keskinliği testi, gözlük muayenesi, göz kapaklarının ve göz kaslarının muayenesi, göz tansiyonu ölçümü, biomikroskobik muayene ve göz dibi kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Göz Muayenesinin Aşamaları

  • Göz keskinliği değerlendirilmesi
  • Göz kapağı ve göz hareket testi
  • Ön segment muayenesi
  • Göz tansiyonu değerlendirmesi
  • Damlalı muayene
  • Göz dibi muayenesi

 

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir