baymavislotbarportbetgrand pasha bet

DUŞ ALIN, TEDAVİ OLUN

SUYUN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNDEN FAYDALANIN

Su terapisi, depresyondan kalp hastalıklarına, Parkinson’dan bel fığına kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor

Su terapisi bilimsel adı ile hidroterapi, ağrıları dindiriyor, astım ve benzeri akciğer hastalıklarını tedavi ediyor. Kronik yorgunluk, anksiyete, kaygı bozuklukları, obezite, kalp krizi ve beyin felci gibi hastalıklar üzerinde de olumlu etkileri bulunduğu çeşitli bilimsel yayınlarla kanıtlandı.

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz

Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, duş almanın faydalarını anlattı.

Kan basıncını düzenler, ödemi çözer: Sürekli ılık su duşu almak, gerginliği ve yorgunluğu ortadan kaldırır. Fibromiyalji ve diğer romatizmal hastalıklar üzerine tedavi edici etkiler gösterir. Hem kan basıncını düzene sokar hem de kalp yükünü önemli ölçüde azaltır. Ayrıca vücuttan daha fazla su atılır. Böylece ödem ve şişkinliğin ortadan kaldırılmasında da rol oynar.

Pozitif duygu durum oluşturur: Düzenli duş almanın, depresyon, panik atak ve çeşitli anksiyete bozuklukları üzerine tedaviyi kolaylaştırıcı etkileri var. Araştırmalar, duş almanın, plazma dopamin ve noradrenalin oranları üzerinde ciddi artışlar sağladığını gösterdi. Bu ise duş alan kişilerde coşku, neşe, hareketlilik gibi pozitif duygu durum özellikleriyle kendini gösteriyor.

Depresyonu önler: İlaç ve modern tedavilerin mümkün olmadığı eski dönemlerde, ağır depresyon vakaları yükseklerden göllere ya da nehirlere atılarak tedavi edilmeye çalışılırdı. Soğuk su şokları, kan kortizol düzeylerini düşürdüğünden stres ve gerilim tablolarında etkili oluyor. Ayrıca soğuk su duşları, kan ürik asit düzeylerini de düşürdüğünden gut hastalarında da kullanılabiliyor. Ancak koroner kalp hastalığı veya kontrol altına alınamamış hipertansiyonu olan kişiler, bu uygulamadan uzak durmalı.

Parkinson tedavisinde rol oynar: Parkinson’un sebebi, beyin dopamin seviyelerindeki azalmalardır. Duş sonrasında özellikle duruş bozukluğunda belirgin düzelmeler oluyor.

Kalp krizinin önüne geçebilir: Ayrıca ılık duş almanın, kötü kolesterol olan LDL düzeylerini düşürdüğü, buna mukabil iyi kolesterol HDL düzeylerini ise yükselttiği gösterilmiştir. Farelerde yapılan deneylerde miyokardın yani kalp kaslarının kanlanmasını arttırdığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla duş almanın, kalp krizini önlemede; hem miyokardın kanlanmasını arttırdığı hem de koroner spazmı ortadan kaldırdığı için önemli işlevler üstlendiği açıktır.

Bel fıtıklarında faydalıdır: Jakuzi içerisinde özellikle bel ve boyun fıtıklarında; kas spazmları üzerine basınçlı ılık-sıcak su uygulamaları, kas kasılmalarını giderici ve dolayısıyla ağrı kesici etki oluşturmaktadır.

Çakraları açıyor: Vücut enerjisinin çeşitli çakra noktalarında istasyon misali toplanıp, buradan çeşitli organları etkilediğine inanılır. Su; akupunktur noktalarını uyararak, tıkanmış ve kendine yol arayan enerjinin tekrar akışını sağlayabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir