baymavislotbarportbetgrand pasha bet

DÜNYADA 125 MİLYON İNSAN SEDEF HASTALIĞIYLA MÜCADELE EDİYOR

SEDEF HASTALIĞI SOSYAL İZOLASYONA YOL AÇIYOR

Psoriasis Derneği tarafından 29 Ekim Dünya Sedef Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda uzmanlar, hastalığın güncel tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Toplumda yanlış algı nedeniyle hasta ve yakınlarının yaşadıkları sosyolojik ve psikolojik sorunlar gündeme getirildi, özellikle sedef hastalığının bulaşıcı olmadığına dikkat çekildi.

Toplumda sadece bir deri sorunu olarak bilinen sedef, aslında kronik bir bağışıklık sistemi hastalığı. Hastaların yüzde 60’ı yılın ortalama 26 günü şikayetleri nedeniyle işe gidemiyor.

Ekvator çizgisinden uzaklaştıkça sedefin görülme oranı artıyor. Herhangi bir yaşta görülebilse de; 30-39 ve 50-69 yaşları arasında pik yapıyor. Dünya’da yaklaşık 125 milyon psoriasis hastası olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’de bir milyondan fazla kişiyi etkiliyor

Prof. Dr. Mehmet Ali Gürer

Psoriasis Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gürer, ülkemizdeki hasta sayılarına ve hastaların yaşadıkları psikolojik sorunlarına dikkat çekti: “Sedef hastalarının sosyal hayatını etkileyen en büyük sorun, bulaşıcı zannedilmesidir. Sedef, hastaların fiziksel olarak yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda sosyal hayatlarında da birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor.  Kimi zaman aileleri tarafından dışlanan ve ‘damgalanma’ sorunu yaşayan hastalar, psikolojik olarak büyük sorunlarla karşılaşıyor.”

‘Travma ve stres olumsuz etkiliyor’

Prof. Dr. Serap Öztürkcan

Basın toplantısında konuşan, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, hastalığın nedenleri ve tedavi süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu: “Sedefin nedeni kesin olarak bilinmiyor ancak bağışıklık sisteminin normal çalışmamasıyla ilgili olduğu tahmin ediliyor. Bağışıklık sistemindeki bozukluk, derideki hücrelerin hızla çoğalmasına yol açıyor. Kontrolsüz çoğalan hücreler, deri yüzeyinde birikmeye başlıyor. Tetikleyici faktörler arasında fiziksel travma, stres, enfeksiyonlar ve ilaçlar var. Hastalığın kesin tedavisi olmasa da, kontrol altına alınması ve normal hayatına devam edilmesi, kalitesi yüksek bir yaşam sürdürmesi mümkün. Sedef, dermatologlar tarafından uygulanacak tedavilerle kontrol altına alınabiliyor.”

Daha iyi tedavi edilebilir

Doç. Dr. Savaş Yaylı

Karadeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Yaylı, basın toplantısında, tedavi yöntemleri için Dünya Sağlık Örgütü’ne kulak verilerek hareket edilmesinin daha doğru olacağına işaret etti: “Sedef hastalığı, direkt olarak deriye uygulanan topikal tedaviler yanında, fototerapi ve sistemik tedavilerden oluşuyor. Ülkemizdeki hastaların önemli bir kısmının halen topikal tedavilerle yönetiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de işaret ettiği güncel sorunumuz; hastalığın topikal tedavilerle kontrol altına alınamadığı ve yaşam kalitesinin negatif yönde etkilendiği, mutsuz olan sedef hastalarının bulunduğudur. Bu hastaları tablet, injeksiyon veya infüzyon şeklindeki çok daha etkili sistemik ilaçlarla güvenli bir biçimde yönetebiliyoruz.”

Mustafa Yıldırım

‘Sedefle yaşamak zor ama baş etmek zorundayız’

Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yıldırım, hastaların mücadele etmeleri gerektiğini vurguladı. Yıldırım ise “Sedefi tanımak ve onunla yaşamak zor ama onunla baş etmek zorundayız. Derneğimiz hastalara kaybettikleri özgüveni kazandırmak, onları sosyalleştirip topluma kazandırmak, daha iyi tedaviye erişimlerini sağlayarak yaşam kalitelerini yükseltmek için 2010 yılından beri çalışıyor, yalnız olmadığınızı bilmenizi isterim” şeklinde konuştu.