baymavislotbarportbetgrand pasha bet

DONDURMA DÖRT MEVSİM YENEBİLİR Mİ?

ÇOCUKLARIN YAZ KAÇAMAĞI DONDURMADAN KORKMAYIN

Dondurma, besleyici bir besin olduğu kadar sütlü tatlılar kategorisinde de doğru bir seçimdir. Günlük beslenme düzeni içinde diğer gıdalarla birlikte alınabilir. Ancak fazla tüketilmesi kilo alımını hızlandıracağından fiziksel aktivite ile dengelenmek gerekir.

Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Selma Turan, çocuklar için keyif verici olan dondurmanın tüketimi hakkında bilgiler verdi.

Protein ve karbonhidrat yönünden zengin olan dondurma; A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, demir ve çinko gibi mineralleri de içerir. Özellikle süt içmeyen, yoğurt ve peynir tüketmeyen çocuklar için mükemmel bir besin kaynağıdır.

Dondurmanın ham maddesinin süt olduğu düşünülürse, bazı durumlarda çocuğun protein ve kalsiyum ihtiyacı dondurmayla da tamamlanabilir. Ancak dondurma bir süt ürünü olmasına karşın, çocuk beslenmesinde ve kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında ilk sıralarda yer almaz. Yaz aylarında sütü çok tüketmeyen çocuklara katkı amaçlı verilebilir. Bunların yanı sıra iştahı olmayan, zayıf ve fiziksel aktivite yapan çocuklar için de sağlıklı bir gıdadır.

Sadece yazın tüketilmiyor

Dondurma, sanılanın aksine yalnızca yaz aylarında değil, dört mevsim tüketilebilir; haftada 2-3 kez yenebilir. Boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına da yol açmaz. Ancak astım, alerjik rinit ve kronik problemleri olan çocuklarda ateş ve boğaz enfeksiyonlarına yol açabileceğinden tüketirken aşırıya kaçılmamalı. Ayrıca aşırı tüketimi ishale neden olabileceği için dikkat edilmeli. Dondurma üzerine eklenen fındık, fıstık ve soslar kalorisini artıracağından kilolu kişilerin az tüketmesi gerekir. Çocuklar, dondurmayı ağzında tutarak ve eriterek yemeli. Hatta dondurmanın yanında veya sonrasında mutlaka su içilmeli.

Bademcik ameliyatı olmuş çocuklar da dondurma yiyebilir. Hatta ameliyat sonrası çocuğa verilen ilk besin dondurmadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, hazır dondurmaların güvenilir markalar arasından seçilmesi, açık dondurmaların ise hijyenik yerlerden alınması gerektiğidir.

Geç saatlerde tüketilmemeli

Yemek öncesi yenildiğinde iştahı kapatabildiği gibi, geç saatlerde tüketildiğinde ise kilo alımına neden olabilir. Bu sebeple tüketimi en doğru olan zaman ara öğünlerdir.

Dondurma, çocuklara 2-3 yaşından itibaren verilebilir. Ancak iki yaşın altındaki çocuklara dondurma yedirirken içeriğine ve çeşidine dikkat edilmeli. İnek ya da keçi sütüyle yapılan dondurmaları tüketen iki yaş altı çocuklarda bazı hastalıklara yakalanma riski olabilir. İnek sütüyle beslenen çocuklarda demir eksikliği, kansızlık ve gizli kanamalar görülebilir. İnek sütü ayrıca bağırsaklarda tahrişe de sebep olabilir.

Nasıl saklamalı ve tüketmeliyiz?

  • Güvenilir ve bilinen marketlerden veya satış noktalarından alınmalı.
  • Son kullanma tarihi geçmiş ve kalitesizse kesinlikle tüketilmemeli.
  • Satın alındıktan sonra hemen tüketilmeyecekse, dondurucuda muhafaza edilmeli.
  • Yumuşak açık dondurma bekletilmeden yenmeli.
  • Çözülmüş dondurma tekrar dondurulmamalı.
  • Kapalı kutular içindeki dondurmalarda şekil bozukluklarının bulunmamasına dikkat edilmeli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir