baymavislotbarportbetgrand pasha bet

DOĞUM SONRASI CİNSEL İSTEKSİZLİK

YENİ ANNEYE KARŞI ANLAYIŞLI OLUN

Mutlu bir evliliğin sırlarından olan cinselliğin doğum sonrası geri plana atılması, bazı çiftleri birbirinden  uzaklaştırabiliyor

Uzman Psikolog Aycan Bulut

Central Hospital’dan Uzman Psikolog Aycan Bulut, doğum sonrası cinsel isteksizlikle başa çıkabilmenin sırlarını veriyor.

Doğum yapan ve emzirmeye başlayan kadınların birçoğunda cinsel isteksizlik baş gösterebiliyor. Bunun sebebi, emzirmenin yüksek düzeyde prolaktin hormonu salgılamasına yol açması. Bu hormon, cinsel isteği azaltıcı özelliğe sahip. Yani doğum sonrası dönemde yüksek oranda salgılanan prolaktin, cinsellikte önemli rol sahibi olan estrojen ve androjen hormonları üzerinde baskı uygular.

Bebeğini besleyemediğine inanan bu anneler, kendilerini yalnızca bebeği doyurabilmeye odaklar. Bu nedenle doğum sonrası, hormonal değişikliklerin yanı sıra bir de psikolojik değişimler yaşayan annelere cinsellik konusunda ısrarcı yaklaşılmaması gerekir.

Ne kadar sürdüğü önemli

Doğum sonrası cinsel isteksizli normal olsa da sürecinin uzaması bazı ciddi problemlere zemin hazırlayabiliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 21’lik kısmının doğum sonrası cinsel anlamda tamamen isteksizlik yaşadığını, yüzde 20’lik kısmındaysa üç ay boyunca cinsel isteklerinde azalma olduğunu gösterdi.

Altıncı haftada geri dönülebilir

“Cinselliğe tekrar ne zaman başlayabilirim” sorusu, annelerin zihinlerini kurcalıyor. Aktif cinsel hayata doğumdan sonraki altıncı hafta geri dönülebilir. Fakat cinsel hayata başlanan ilk zamanlarda, azalmış estrojen hormunu nedeniyle vajende eskiye oranla kurulukla karşılaşılabilir.

Dış görünüş cinsellikten uzaklaştırabilir

Hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücudun bozulduğu düşüncesi kadınların psikolojisini bozabiliyor. Yine altıncı hafta sonrasında uygun egzersiz programı ve emzirmeyi takiben uzman tavsiyesiyle uygulanabilecek diyetler yardımcı olabilir.

Anneler, tüm enerjilerini bebekleri için harcadıklarından hem fiziksel hem de ruhsal olarak yorulabilirler. Bebeklerinden arta kalan zamanlarda yalnız kalmak ve dinlenmek isteyen anneler, bu nedenle cinsellikten uzak kalmak isteyebilirler.

Lohusa olarak adlandırılan doğum sonrası ilk 40 gün, anneler için bir iyileşme sürecidir. Bu zaman diliminde erkekler eşlerine karşı sabırlı olmalı ve onları desteklemelidir.

Yeni anneye destek olabilirsiniz

Yeni anneleri mutsuz edecek olumsuz eleştirilerde bulunulmamalı. Ayrıca aile büyükleri, annenin bebeğiyle olan ilişkisine çok fazla müdahale etmemeli. Babalar bebeğin bakımına aktif şekilde destek olmalı.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir