baymavislotbarportbetgrand pasha bet

DOĞUM ÇATLAKLARINA VEDA ETMEK MÜMKÜN MÜ?

ÇATLAK SADECE HAMİLELERDE GÖRÜLMÜYOR

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların hamilelik döneminde yaşadığı problemlerden biri doğum sonrası vücutta oluşan çatlaklar.. Kimi hamilelerde görülmeyen bu durum, kimilerinde doğumdan sonra büyük problem haline gelebiliyor.

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Bölümü Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral, hamilelik sonrası vücutta oluşan çatlaklar için yapılması gerekenlerden ve tedavi yöntemlerinden bahsetti.

Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun hasar görmesiyle oluşur. Ergenlikte, hızlı kilo alıp veren kişilerde, vücut geliştirme çalışanlarda, hormon tedavisi görenlerde ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

Yağ miktarının fazla olduğu bölgelerde görülüyor

Gebelikte görülen çatlaklar genellikle son üç ayda gelişir.   Karında, göğüste, kalçalarda, kol ve bacaklarda pembe-mor, hafif çökük çizgiler şeklinde görülebilen çatlaklara; genç kadınlarda, iri bebekli gebelikte, kilolularda, ailesel yatkınlığı olanlarda ve beyaz tenli kişilerde daha sık rastlanır.

Çoğunlukla gebelik sonrası çatlakların renkleri solar ve beyazlaşır, ama tamamen kaybolmaz. Çatlaklar en sık yağ miktarının fazla olduğu vücut alanlarında kendini gösterir. Kadınların yaklaşık yüzde 80’inde hamilelikleri sırasında bir miktar deri çatlağı oluşur.

Nemlendiriciyle vücut elastikiyetini artırın

Gebelik sırasında çatlak oluşumunu önlemek için etkinliği henüz tam olarak kanıtlanmamış bazı maddeler mevcuttur. Bitkisel ekstreler, E vitamini, aloe vera, kakao yağı, zeytinyağı ve pantenol bunlardan bazıları. Bu maddeler cildi nemlendirir, kolajen ve elastin sentezini hızlandırarak esneklik kazandırır. Özellikle hamilelik döneminde vücudun hızla büyüyen bölgelerini bu kremlerle beslemekte fayda var.

Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir  faktör. Deri elastikiyetini kaybetmemeli ve kurutulmamalı.

Lazer tedavisinin riski yok

Çatlakta en etkili yöntem, lazer tedavileridir. Doğum sonrası tedavi amaçlı A vitamini içerikli kremler ve bazı bitkisel kremler dışında dermaroller ve lazer tedavisi (Pulsed Dye Lazer) kullanılır.

Bu tedavilerin başarı oranı kişiye, çatlakların şiddetine, yerleşimine ve cilt tipine göre değişiklik gösterir. Lazerle çatlak tedavinde amaç, deri altında cilt yapımını ısı yoluyla uyarmaya dayanır. Minimum 4-6 seans gerektirir ve tedavi aralıkları 2-4 hafta arasında olabilir. Başarı oranları değişkendir.

Ciltte işlem sırasında ve sonrasında ağrı olmaz, hafif ısı hissedilir.

Çatlaklardan korunmak için

  • Dengeli beslenmeye dikkat edin. A, C ve E vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.
  • Kısa süreler içinde hızlı kilo alıp vermemeye çalışın.
  • Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.
  • Bol su için.
  • Cildin elastikiyetini artırmak için düzenli egzersiz ve esneme hareketleri yapın.
  • Her gün cildi nemlendirici ürünler kullanın.
  • Sebze, meyve ve protein açısından zengin gıdalar tüketin.
  • Sigara içmeyin.
  • Aşırı güneşlenmeden uzak durunBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir