baymavislotbarportbetgrand pasha bet

DİZ KİREÇLENMESİ KADINLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

NE ZAMAN DİZ PROTEZİ AMELİYATI OLUNUR?

Diz ekleminde oluşan en küçük bir ağrı, günlük yaşantıyı olumsuz etkileyebiliyor. Zamanla eklemlerde ağrı ve tutukluluk belirtileriyle kendini gösteren diz eklemi kireçlenmesi, önemsenmediği takdirde etkisini artırarak hareket kısıtlılığı ve eklemlerde kıkırdak kaybına bağlı iltihaplara yol açıyor.

Hisar Intercontinental Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Halil Burç ile zaman ve yaşın etkisiyle ilerleyebilen diz eklemi kireçlenmesinin tedavi yöntemlerini konuştuk.

Diz, vücudun en fazla ağırlık taşıyan ve dolayısıyla kireçlenmeden en fazla etkilenen eklemlerinden biridir. Diz ekleminde üç kemiğin eklem yüzeyi var; baldır, kaval ve diz kapağı kemikleri. Kireçlenme daha çok iç eklemlerden başlar ve diğer eklemleri de etkiler. Ancak genellikle dizdeki üç eklem birlikte etkilenir.

Metabolik faktörler önem taşıyor

Diz eklemi kireçlenmesinin başlıca risk faktörleri yaş, cinsiyet, ırk, obezite, meslek, travma, kalıtımsal ve gelişimsel etkenler olarak sayılabilir. Ayrıca etnik, hormonal, beslenme, genetik, metabolik faktörler ve kemik yoğunluğu da rol alır. Kemik kitlesi yüksek olan kişilerde ve C ve D vitamini düzeyi düşük kişilerde diz ekleminin kireçlenmesi daha sık görülür.

50 yaş üstü kadınlarda daha sık görülüyor

Diz ekleminin kireçlenmesi orta ve ileri yaşlarda görülür. 50 yaşın üzerinde kadınlarda daha sık ortaya çıkar. Hastalar genellikle kiloludurlar. Bir çalışmada kadınlarda yaklaşık 5 kg verilmesinin diz ekleminin kireçlenmesi riskini yüzde 50 azalttığı gösterildi. Daha önce geçirilen eklem operasyonları, travmalar, spor yaralanmaları, iltihaplı romatizmalar, doğuştan gelen bazı bozukluklar en önemli sebepleridir.

Başlangıçta uzun süre sesiz seyreden diz eklemi kireçlenmesi ileri evrelerde devamlı ağrı, gece ağrısı, fonksiyon kaybı ile kişiyi eve hapseden bir duruma gelir.

Eklemlerde şişme varsa dikkat!

Klinik bulgular tanı koymak için yeterlidir. Aktiviteyle ortaya çıkan ve istirahatle geçen eklem ağrısı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve günlük aktivitede azalma/zorlanma en tipik bulgularıdır.

Diz eklemi kireçlenmesinin tanı ve tedavisinin planlanmasında görüntüleme yöntemleri büyük önem taşır. Direkt radyografiler, hızlı ve ucuz bir şekilde diz ekleminin genel değerlendirmesine imkan sağlar. Fizik tedaviye yanıt veremeyen hastalara cerrahi işlem uygulanıyor

Diz eklemi kireçlenmesi tam bir iyileşme sağlayacak ilaç tedavisi yoktur. İlaç tedavisinin amacı, ağrı ve tutukluk başta olmak üzere yakınmaları azaltmak, eklemin işlev kaybını engellemek ve ileride oluşacak eklem hasarını önlemektir.

İlaç ve fizik tedaviye rağmen durumunda düzelme olamayan hastalar için uygulanan tek yöntem cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavi seçeneği içerisinde eklem içi artroskopik debridman, yüksek tibial osteotomi ve total diz protezi sayılabilir.

Total diz protezi, günlük işlerini etkileyecek derecede ve diğer tedavilere cevap vermeyecek derecede ağır kireçlenmesi olan hastalara uygulanılan bir tedavi yöntemidir. Total diz protezi ameliyatı, kıkırdak yüzeyleri harap olmuş eklemin tıraşlanarak, yerine yapay eklem konulması işlemidir.

Ameliyata aday mısınız?

  • Yürümek, merdiven inip çıkmak, ev içi aktiviteleriniz gibi günlük işlerinizi sınırlayan şiddetli ağrılarınız varsa,
  • Gün içinde veya geceleri istirahat halinde iken orta veya şiddetli ölçüde ağrılarınız oluyorsa,
  • İlaç ve dinlenmeye rağmen dizinizde şişlik ve enflamasyon devam ediyorsa,
  • Dizinizde şekil bozukluğu ve hareket kısıtlılığı başlamışsa,
  • Ağrı kesicilere rağmen ağrılarınız dinmiyorsa,
  • Diğer tedavi yöntemlerine cevap vermiyorsa, total diz protezi için aday bir hastasınız demektir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir