baymavislotbarportbetgrand pasha bet

ÇOCUKLAR SU KAYDIRAKLARINDAN ENFEKSİYON KAPABİLİR!

SICAKTA HAVUZ BAŞI OYUNLAR 15 DAKİKAYI GEÇMEMELİ

Dışarıda fazla efor sarf eden, açık gıdalar tüketen çocuklarda yazın hastalıklar ve yaralanmalar daha fazla görülüyor. İshal riski de tetiklenebilir. Havuzlardan bulaşabilecek idrar yolu enfeksiyonları ise bir diğer tehlike. Yenidoğan bebeklerde ise isilik ve bez bölgesinde pişik gibi cilt hastalıklarında artışa rastlanıyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Balgöz Ergül, önemli bilgiler verdi:

Yaz iştahsızlığı sık görülüyor

Yaz aylarında çocuklar hem sıcağın artması hem de bu aşırı efor nedeniyle normalden fazla sıvı alır. Üstelik suyu da yemek öncesi veya olur olmadık zamanlarda içerler. Bu durum zaten küçük olan mide kapasitesini de etkileyerek iştahlarını kapatır. Ayrıca dışarıda zaman geçirmekten keyif alan çocuklar eve dönüp yemek yemek istemeyebilirler.

İştahsızlığı azaltmak için yemek yerken çok fazla uyarı yapmak ve ısrarda bulunmamak gerekir. Tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun. Besin kalitesi yüksek gıdalar vermeye çalışın.

İshal: Yazın artan sıcaklık, gıdaların içindeki mikroorganizmaların çoğalmasını hızlandırır. Seyahatlerin artması ve beslenme düzeninin değişmesi, sineklerin çoğalması şikayetleri de artırır.

Eğer ishalle ile birlikte, düşmeyen yüksek ateş ve günde 10’dan fazla kusma varsa, doktora götürülmeli.

Çocuğunuza temiz olduğuna inandığınız suları içirin. Eğer su konusunda emin değilse­niz, en az 10 dakika kaynatın ve oda sıcaklığına geldikten sonra içirin. Yemek yemeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra ellerin yıkanmasına özen gösterin.

Et, balık ve deniz ürünlerini iyice pişirin. Peynir, yoğurt, dondurma gibi ürünlerin pastörize sütten yapıldığına emin olun. Sokaktan yiyecek almamaya dikkat edin.

Tedavinin esası, kusma ve ishal yoluyla kaybedilen sıvı ve tuzların, ağız yoluyla hastaya verilmesi ve mikroba karşı antimikrobiyal tedavinin birlikte uygulanmasıdır.

İsilik ve pişik

Bebek cildi hassas olduğundan, sıcakların da etkisiyle bez değiştirme ve alt temizliği konusuna daha fazla özen göstermemiz gerekir. Bezin oluşturduğu havasız ortam, nem, idrar ve dışkının ciltle teması gibi sebepler, cildi tahriş edebilir.

Bir bebeğin altının ortalama günde en az 7-8 kez değiştirilmesi gerekir. Özellikle yenidoğan döneminde sık sık dışkılama yapıyor olması nedeniyle; her 2 saatte bir, bazen ise emzirdikten 10-15 dakika sonra altı açılıp temizlenmeli.

Temizlik işlemi yapıldıktan sonra 2-3 dakika kadar bez bağlanmadan popo bölgesinin hava alması sağlanır. Daha sora pişik kremi, eğer yoksa zeytinyağı gibi deriyi yumuşatıcı bir yağ kullanılabilir.

Güneş çarpması ve yanığı: Altı ayın altındaki bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalması önlenmeli, gölge yerler tercih edilmeli. Güneşe çıkmadan yarım saat önce krem sürülmeli. Havuz başı oyunlar 15 dakikadan uzun sürmemeli, bol sıvı verilmeli. Açık renkli giysiler giydirilmeli.

Sinek ve böcek sokması: Böceklerin bulunduğu su birikintilerinden ve çiçek bahçelerinden uzak durulmasında fayda var. Arı ve böcek sokmasından sonra kızarıklık, kaşıntı 24 saat içinde geçiyorsa telaş edilmesine gerek yok. Reaksiyon yerinin şişmemesi için buz uygulanmalı ve alerjiye karşı losyon sürülmeli.

Çocuğun yüzünde, gözünde şişmeler varsa hiç vakit geçirmeden doktora başvurulmalı. Böyle durumlarda hastane şartlarında ağızdan alınan ilaç, serumla ya da iğneyle anti-alerjik tedavi düzenlenir.

Böcek sokmalarına karşı önlem almak için pencereler ince tül storlarla kaplanabilir yine çocuk beşikleri ‘cibinlik’le korunabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu

Havuz ve su kaydıraklarından çocukların enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Bunu önlemek için havuz suyunun yutulmaması ve tuvaletten çıktıktan sonra ellerin bol suyla  yıkanması gerekir. Havuza girmeden önce mutlaka duş alınmalı.

Bisiklet kazaları: Bisiklet, paten, basketbol ve futbol gibi aktiviteler sırasında travmalar görülebilir. Bu etkinlikler için çocuğunuza başlık, dizlik, bileklik ve dirseklik gibi koruyucular alın. Çocuklara basit ilkyardım eğitimleri de verebilirsiniz.

Dış kulak yolu iltihabı: Yazın suda uzun süre vakit geçiren çocukların kulağına su kaçabilir. Suda bulunan bakteriler, iltihaba yol açabilir. Kulak içinde kaşıntı, tıkanıklık ve ağrı, kimi zaman da ateş görülebilir.

Çocuklar kulaklarına su kaçmaması için tıpa kullanılabilirler. Eğer belirtiler ağır seyrediyorsa, doktora gitmek gerekir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir