baymavislotbarportbetgrand pasha bet

ÇOCUKLAR İÇİN SINAV KAYGISIYLA BAŞ ETME YOLLARI

KAYGI NE ZAMAN TEHLİKELİ HALE GELİYOR?

Hayatın rutin akışında her insanın zaman zaman kapıldığı temel duygulardan birİ olan kaygı, aşırıya kaçmadığı sürece gerekli bir duygudur. Sınav dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan aşırı kaygı ise başarısız sonuçlarla karşılaşılmasına yol açabilir.

Emsey Hospital doktorlarından Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Fırat Hamidi, ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

Ilımlı kaygı motivasyonu artırıyor

Kaygı sanıldığı gibi ortadan kaldırılması gereken, hayatı zorlaştıran bir duygu değil. Düşük kaygı düzeyine sahip kişilerde umursamazlık, sorumlulukları sürekli erteleme gibi işlerin yolunda gitmesine engel olan durumlar ortaya çıkar.  Ilımlı düzeyde kaygı ise kişiye enerji verir, içsel motivasyonu artırır ve hedefine ulaşması için harekete geçirir.

Kaygının nedenlerine baktığımızda olaylardan çok kişilerin olaylar hakkındaki düşüncelerinin etken olduğunu görüyoruz. Kaygı durumu kişilerin bedensel, zihinsel ve duygusal olarak çok daha fazla uyarılmalarına neden olmaktadır, ılımlı bir kaygı da kişinin verimliliğini artıran bu durum aşırıya kaçtığında kişinin zihninin hiç dinlenememesine neden olur.

Sınav kaygısında ise; sınav ve sonuçlarına dair aşırı, çarpıtılmış olumsuz düşünceler vardır. Bu düşünceler kişinin aşırı endişe duymasına neden olur ve bedende, zihinde birtakım değişikliklere sebebiyet verir.

Olumsuz düşünceler kaygı düzeyini yükseltiyor

Sınav kaygısının başlıca belirtileri; sınav öncesinde, sınav esnasında, sınavla ilgili değerlendirme sırasında ellerde uyuşma, terleme, titreme, mide ağrıları, baş ağrısı, baş dönmesi, zihnin boşaldığı hissi, yüzde kızarma, nefes alamamadır. Bu belirtilerle beraber kişinin zihninde olumsuz düşünceler dolaşmaya başlar. “Sınavı kazanamayacağım, kazanmazsam mahvolurum, düşük not alırsam anne- babama ne derim, bu sınav benim için tek çıkış yolu” gibi düşünceler kişinin daha da kötü hissetmesine ve kaygının daha da artmasına neden olur.

Bu durum, kişinin sınav öncesinde edindiği bilgi ve becerilerini sınav esnasında gösterememesine, performans düşüklüğüne ve başarısızlığa götürebilmektedir. Ve en nihayetinde kendini gerçekleştiren kehanet gibi kaygı, kendisi ile ilgili yetersizlik düşünceleri olan kişinin düşüncelerinin gerçeğe dönüşmesine neden olur.

Sınav kaygısıyla baş edebilmek için öncelikle kişinin tam olarak hangi noktada endişe geliştirdiğini tespit etmek gerekir. Kişinin kendisinden beklentisi aşırı yüksek olabilir, çevresindeki kişilerin düşüncelerini gereğinden fazla önemsiyor olabilir, gelecekle ilgili yoğun bir endişe içerisinde olabilir ve sınavının iyi geçmesini tek kurtuluş yolu olarak görüyor olabilir, sınava hazırlanırken, iştahsızlık, uykusuzluk, gerginlik gibi bedensel rahatsızlıklarla mücadele ediyor olabilir ve son olarak dikkatini toplamakta zorluk yaşıyor olabilir. Kişinin kaygıya kapılmasına neden olan durum tespit edildikten sonra çözüm odaklı bir çalışma yapılmalıdır.

Yapılacaklar listesi

  1. Beslenmenize dikkat edin.
  2. Spor aktiviteleri ve egzersizler yapın.
  3. Uyku hijyenini sağlayın.
  4. Sınavlara bir plan ve program dahilinde hazırlanın.
  5. Kendi kapasitenizin farkına varın ve gerçekçi hedefler belirleyin.
  6. Sınav ve sonuçlarıyla ilgili olumlu düşünceler geliştirin.
  7. order Deltasone

  8. Sınavdan sonra kendinizi ödüllendirin.
  9. Doğru nefes alma teknikleri ve gevşeme egzersizleriyle kendinizi rahatlatın.
  10. Sınav kaygısıyla baş etmekte zorlanıyorsanız profesyonel destek alın.

Bilişsel davranışçı terapi yöntemi ile kaygılarla baş etmek mümkün hale gelebilmektedir. Bu yöntemde kısa süreli ve yapılandırılmış teknikler kullanılarak olumsuz duyguların şiddetini azaltma, çarpıtılmış düşüncelerin gerçeğe uygun hale dönüştürülmesi amaçlanır.

Kişinin geçmişte bir olay nedeniyle geliştirdiği mantığa aykırı düşünce, uyum sağlamayan duygu ve davranışların değiştirilmesi bilişsel davranışçı terapi yönteminin hedeflerindendir. Bu düşüncelerin yeniden değerlendirilip değiştirilmesi, duygularda ve davranışlarda düzelmelere yol açar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir