baymavislotbarportbetgrand pasha bet

ÇOCUK BESLENMESİNDE 10 HURAFE

BUNLARI YANLIŞ BİLİYOR OLABİLİRSİNİZ… order Deltasone

Ebeveynlerin çocuk beslenmesinde uyguladığı iyi niyetli alışkanlıklar, fayda yerine zarar getiriyor. Bu hatalar çocukların beslenme alışkanlıklarını bozduğu gibi gereksiz ve boş kalorilerle iştahlarının kesilmesine de yol açabiliyor.

Acıbadem International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy, “Özellikle ilk üç yaşta çocukların fiziksek ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde sağlamak için protein, demir, vitamin ve minerallerce zengin besinlerin tercih edilmesi gerekir” dedi. Ersoy, bebek ve çocuk beslenmesinde en sık yapılan 10 hatayı anlattı:

1-Ne kadar çok süt içerse o kadar kemikleri gelişir! YANLIŞ

Özellikle bir yaşından büyük çocuklarda günde 500 ml üzerindeki süt tüketimi, çok sık rastlanan bir beslenme hatasıdır. Aşırı süt tüketimi çocukta hem iştahsızlığa neden olur hem de demir eksikliğine bağlı kansızlık ve kabızlığa yol açar. Süt tüketimi 500 ml’yi aşmamalı ve süt bardakla verilmeli. Bu arada en geç iki yaşından itibaren çocuğa, yatağa yatmadan en az 1.5 saat önce bir şey yiyip içmeme alışkanlığı kazandırılmalı. Böylece hem reflü riski önlenir hem de çocuk sabah öğününe acıkmış olarak uyanır.

2-Et ve kemik suyunun sık verilmesi faydalıdır! YANLIŞ

Verilmesi gereken etin kendisidir ve ilk olarak kıyma ya da et püresi şeklinde sebzelere eklenmelidir. Aynı şekilde sık sık bisküvi verilmesinin de bebek beslenmesinde yeri yoktur. Bisküvi yüksek oranda yağ ve şeker içerir.

3-İştahsız çocuklara TV karşısında yemek yedirilebilir! YANLIŞ

Çocuk yemek yediğinin bilincinde olmalı ve yediğinden zevk almalı. Bu, bir çareymiş gibi görünse de çocuğun iştahını açmaz ve bağımlılık yaratır.

4-Ceviz, badem, fıstık her koşulda faydalıdır! YANLIŞ

Bu besinler bazı bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bebek altı aylık olunca ek besinlere geçildiğinde her bir besini ilk üç gün tek başına vermeye özen gösterilmeli. Böylece bebeğin o besine alerjisi olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca kuruyemişlerin solunum yollarına kaçma olasılığı da var.

5-Ev yemeklerinin suyunu verirsek vitamin alır! YANLIŞ

Bebeklere bir yaşından önce yetişkinler için hazırlanmış yağlı, salçalı, tuzlu besinlerin verilmesi fayda yerine zarar getirir. Bu besinlerde bulunan aşırı tuz böbrekler için sodyum yükü oluşturarak ileriki yaşlarda yüksek tansiyon, şeker ve obezite riskini artırır.

6-Meyve yerine meyve suyu içirerek vitamin sağlanabilir! YANLIŞ

Çocuğun bir bardak portakal suyu yerine bir portakalı yemesi çok daha sağlıklıdır. Böylece sindirim sistemi için yararlı  meyvenin posasını da alır ve fazla şekerden sakınır.

7-Yemeğini yesin de asitli içecek içsin sorun değil! YANLIŞ

Çocuk beslenmesinde kesinlikle bu içeceklerin yeri yok. Yine çocuğa yemeğini yediğinde ödül olarak şeker verilmesi de büyük bir hata. Şekerin sağlık açısından son derece zararlı olduğu pek çok bilimsel çalışmayla ortaya kondu.

8-Besinleri bulamaç yapınca her şeyden faydalanıyor! YANLIŞ

Özellikle kahvaltıda bebek bisküvisi, süt ya da çay, peynir, ceviz, zeytin, yumurta gibi birçok besinin karıştırılıp yedirilmesi anneler arasında çok yaygın. Bu şekildeki kahvaltı aşırı kalori yüklüdür ve çocuğun daha sonraki öğünlerde iştahının azalmasına neden olur. Ayrıca bütün besinlerin tatları birbirine karıştığı için çocuğun farklı tatları algılamasına engeldir. Bu arada bebeklere farklı tatlara alışması için beş ve altıncı aydan önce her şeyin tattırılması inanışı da yanlıştır.

9-Ağlıyorsa anne sütü yetmiyordur! YANLIŞ

Bebeklerin açlık dışında da pek çok ağlama nedenleri var, yani her ağlama açlıkla ilişkilendirilmemeli. Eğer bebek ilk üç ay ayda en az 600 gr. yani haftada 150 gr. kilo alıyorsa anne sütü yeterli demektir. Bebek her ağladıkça beslenmemeli. Bebeğin kilolu olması da sağlıklı olduğunun göstergesi değil. Bebeklik çağındaki obezitenin ileri yaşlarda sağlık açısından risk oluşturduğu iyi biliniyor. Gece sık uyanması da bebeğin aç olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle aylık büyüme hızı normal olan bebeğe gece sık uyanıyor diye ek besin vermek hatalı.

10-Her gıdayı yemeli, tabağındakini bitirmeli! YANLIŞ

Büyüklerin olduğu gibi çocukların da sevmediği besinlerin olması normaldir. Onun beğenilerine saygı duyulmalı. Temel besin gruplarından bazılarını yemesi yeterli. Örneğin peynir yemiyorsa yerine süt ve yoğurt tüketebilir. Et yemiyorsa  yerine; yumurta ve bakliyata ağırlık verebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun tabağını aşırı doldurmayın. Örneğin bir öğünü çorba, sebze yemeği, bulgur pilavı ve yoğurttan oluşuyorsa hepsinden 3-4’er kaşık yemesi yeterli.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir