baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Çocuğunuzu üç yaşından önce ekranla tanıştırmayın

Mutlaka sınır konmalı

Ebeveynlerin rol model olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Eve ilk geldiğinizde başka hiçbir şeyle ilgilenmeden 10-15 dakika sadece çocuklarınıza odaklanın ve iletişimde bulunun” tavsiyesinde bulunuyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, çocukların mümkün olan en geç yaşta ekranla tanışmalarını öneriyor.

Cep telefon kullanımıyla ilgili net bir yaş sınırı yok. Bazı araştırmalar okul yaşına gelene kadar cep telefonu, tablet ya da internet kullanmamanın gerekli olduğunu belirtse de pratikte pek mümkün değil. Beyin gelişiminin yoğun olarak devam ettiği ve öğrenmenin en üst seviyede olduğu ilk üç yaş içerisinde kesinlikle ekranla temas etmemeleri önemli. Daha sonra belirli sınırlar içerisinde kısıtlamalarla kullanımları sağlanmalı. İlk başlarda günlük 5-10 dakikalık sürelerle kullanıma izin verilmeli. Tablet ya da telefonlar, çocukların ellerinden ani bir şekilde alınmamalı. Kendilerine zamanın bittiği belirtilerek kendi kendilerine bırakmalarının sağlanması en sağlıklısıdır.

Aileler örnek olmalı

Teknoloji sürekli elinin altındayken, bir çocuğun kendisini uzak tutması neredeyse imkansızdır. Bu konuda aileler ve okul  müdahalede bulunmalı, sınırlamalar getirmeli. Ebeveynlerin çocuklar için rol model olduğunu düşündüğümüzde, sürekli telefonla ilgilenen anne-babasını gören çocuk telefon/tablet kullanımını normal bir davranış gibi görür.

Eve gelince sadece çocuğunuzla ilgilenin

Ebeveynler eve ilk geldiklerinde başka hiçbir şeyle ilgilenmeden, 10-15 dakika sadece çocuklarına odaklanmalı ve iletişimde bulunmalı. Sonrasında mümkünse akıllı telefonlar ya da tabletler konuşma iletişim dışında kullanılmamalı. Evde belirli bir saatten sonra teknolojik aletler kapatılmalı. Çocuklarla geçirilen zaman ne kadar kaliteliyse, kurulacak iletişim de o kadar kuvvetlidir.

Bir hobi edinsin

Günümüzde teknolojiyi ve interneti toptan yasaklamak yerine, kurallar çerçevesinde kullanmayı öğretmemiz gerekiyor. Güvenli bir arkadaş çevresinde hobileri olan, spor yapan gençler yetiştirilmeli. Bu konuda okullarda teknoloji ve internet kullanımıyla ilgili dersler verilmesi düşünülebilir.

Sonuç olarak çocukların cep telefonu kullanım sorunları aslında çocukların kendisinden değil, anne ve babaların davranışlarından kaynaklanır. Bu konuda daha duyarlı, sınırlı koyan, çocuklarıyla iletişim kuran, onlara örnek olan ebeveynler bu sorunu kolaylıkla aşar.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir