baymavislotbarportbetgrand pasha bet

ÇOCUĞUNUZ SÖYLENENLERİ SÜREKLİ TEKRAR MI ETTİRİYOR?

KIZMAYIN, BELKİ KULAĞI DUYMUYORDUR!

Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Nurten Küçük, işitme kayıplarında dikkat edilmesi gerekenler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Her yaş gurubunda yaşanabilen işitme kaybı farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. ‘İletim tipi işitme kaybı’ denilen işitme kayıpları dış kulak yolunda kir, iltihap ya da bu bölgenin kapalı ya da dar olmasından kaynaklanır.

Bu belirtilere dikkat!

  • Normal konuşmayı duymada zorlanıyorsanız
  • İnsanların ne söylediğini anlamak için yüzlerine dikkatle bakıyorsanız
  • İnsanlara söylediklerini tekrarlatma ihtiyacı hissediyorsanız
  • Televizyon ve radyonun sesini aşırı açıyorsanız
  • Konuşurken karşıdaki insan fısıldıyor gibi geliyorsa
  • Kulakta enfeksiyon, ağrı veya çınlama uzun süre devam ediyorsa
  • Duymaya çabalarken yorgunluk ve rahatsızlık hissediyorsanız
  • Telefonla konuşurken bir kulak daha iyi duyuyorsa işitme kaybınız olabilir.

Gebelikte işitme kaybı gelişebilir

Erişkin dönemde yaşanan işitme kayıpları, daha çok orta kulak iltihaplanmaları ve kulak kireçlenmelerinden kaynaklanır.  Daha çok 35 yaşından sonra ortaya çıkan ve işitme kaybına neden olan kulak kireçlenmelerinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar.

Çocuğunuz söylenenleri tekrarlatıyorsa…

Çocukluk çağında görülen işitme kayıplarının en sık sebebi,  orta kulakta sıvı birikmesinden kaynaklanır. Söylenenleri tekrarlatan çocukların işitme kontrolünden geçirilmesinde fayda var.

Viral enfeksiyonlar ve alerjilerin daha fazla görüldüğü bahar aylarında ve bakteriyal enfeksiyonların arttığı kış aylarında orta kulak enfeksiyonları daha fazla görülür. Enfeksiyon süresi ve sıklığının artması, çocukta gelişen işitme kaybı ve süresinin uzamasına neden olur.

Bebeğinizin işitme testlerini ihmal etmeyin

İşitme kayıplarında erken tanı ve tedavi yöntemleri olumlu sonuçlar verir. Doğumsal işitme kayıpları, erken yaşta geçirilen havale veya viral enfeksiyonlara bağlı gelişen tipte geri dönüşüm olmaz. İşitme cihazı ve koklear implantla, yani iç kulağa biyonik kulak yerleştirme işlemiyle çocuğun günlük hayatını sürdürebilmesi sağlanır. Müdahale edilmeyen işitme azlığına ilerleyen zamanda konuşma bozuklukları da eklenir.

Her bebeğin otoakustik emisyon adı verilen objektif tarama testinden ve ihtiyaç halinde BERA denilen objektif tanı testinden geçirilmesi gerekir. İşitme kaybı belirlenen çocukların işitsel takiplerinin yapılması, erkenden çift taraflı işitme cihazı uygulanması, eğitimlerine bir an önce başlanması ve ileri derece kayıplarda zaman kaybetmeden koklear implant ameliyatı uygulanması önemlidir.

Tedaviden önce nedeni belirlenmeli

İşitme kayıplarının tedavisi yaşanan rahatsızlığa göre değişebildiği için neden olan sorun belirlenmeli. Kulakta tıkanıklıktan kaynaklanan işitme kayıpları kulak kirinin temizlenmesiyle giderilebilir. Dış kulak yolunu tıkayan kemik veya yumuşak doku oluşması durumlarında küçük cerrahi girişimler yeterlidir.

Orta kulakta sıvı varsa; ilaç ya da ventilasyon tüpü tedavisi uygulanır. Doğuştan iç kulak veya işitme sinirindeki sorunlardan kaynaklanan işitme kayıplarında; erken dönemde işitme cihazı takılması, ilerleyen dönemlerde ise biyonik kulak ameliyatları olumlu sonuçlar verir.

Çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyonlar sonrası erişkin dönemde kulak zarı delinmesi ve akıntıyla birlikte işitme kayıpları görülebilir. Bu gibi durumlarda kulak zarının onarılması ve orta kulaktaki enfeksiyonun temizlenmesine yönelik cerrahi yöntemler önerilir.