baymavislotbarportbetgrand pasha bet

CİLT LEKELERİ PSİKOSOSYAL STRES NEDENİ

LAZERLE CİLT LEKESİ TEDAVİSİ

Vücudumuzun pek çok bölgesinde görülebilen kılcal damarlar özellikle yüz çevresindeyse, kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Yüzdeki kılcal damar şikayeti, toplumun yüzme 15 görülüyor. Genelde açık tenli insanlarda ortaya çıkan kılcal damar şikayetleri  0.1-1 mm çaplı ince damarların artışı olarak açıklanabilir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Güneş Ertürk, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

  Yüzdeki kılcal damarlar neden tedavi edilmeli?

Yüz bölgesinde görülen kılcal damar şikayetleri, en çok hassas cilt yapısına, güneş ışınlarının hasarına, rozasea, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı olabilir. Benzer cilt sorunları, kişilerin psikolojilerini, iş ve sosyal hayatlarını da olumsuz yönde etkiler.

Nasıl tedavi ediliyorlar?

Günümüzde kılcal damar tedavisi, bazı lazer ve ışık temelli cihazlarla yapılır. Bu tedaviler arasında Pulse Dye lazer olan Vbeam uygulamaları da var.

Vbeam, doğum lekeleri, rosacea ve skarlar gibi birçok endikasyonun giderilmesinde tercih edilir. Yara izlerinin giderilmesinde, çatlak ve akne tedavilerinde de kullanılır.

Lazerle kılcal damar tedavisi kaç seans sürer?

Kılcal damar tedavisinde seans sayıları ve neticeler damarın cinsi, kalınlığı, yerleşimi ve nedenine göre değişir. Spider anjiom (örümcek beni) olarak adlandırılan bene benzer kılcal damar tedavilerinde genellikle 1-2 seansta sonuç alınır. Ancak yüzde yaygın şekilde görülen ince kılcal damar tedavileri en az 4-6 seans gerektirir.

Tedaviden sonra nelere dikkat edilmeli?

Kılcal damar tedavisi yaptıranlar işlem sonrası güneş koruyucu kullanmalı. Yaz aylarında güneşin dik olduğu öğle saatlerinde güneş altında kalmamalı, şapka kullanmalı ve gölgede durmaya  özen göstermeli.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir