baymavislotbarportbetgrand pasha bet

BÜTÜN GÜN AYAKTA ÇALIŞANLARA ÖNERİLER

AYAKKABI MUTLAKA ORTOPEDİK OLMALI

Gün içinde uzun saatler boyunca ayakta durarak çalışıyorsanız, akşamları çeşitli sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. 6-8 saat ayakta kalmak, bacakların alt kısımlarında, özellikle ayaklarda yorgunluğa yol açıyor. Yavaşlayan kan dolaşımına vücut tepkime yaptığında ise bacakta ve ayakta şişmeler meydana gelebilir.

hicran-ercan-jpg

Dr. Hicran Ercan

Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan, ayaklara iyi bakmanın yollarını anlattı:

Hostes, garson, AVM çalışanı, güvenlik görevlisi veya tezgahtar gibi mesleklere mensup olanlar, uzun süre ayakta çalışmaları nedeniyle bazı sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor.

Bu kişiler, belli aralıklarla mutlaka oturmaya ve dinlenmeye özen göstermeli. Ayak ve bacaklarda oluşan baskı, ayak tabanında şişme başta olmak üzere, su toplaması ve karıncalanma hissi gibi problemlere yol açıyor. İleride de varisle karşılaşabiliyorlar.

Ayakta çalışanlar, varis varis çorabı kullanabilir. Varis çorapları, varisleri tedavi etmese de bacakların dinlenmesine ve yeni varis oluşumun engellenmesine katkı sağlayabilir.

Kösele ayakkabıları unutun

Sürekli ayakta durmak, topuk dikeni sorununa da zemin hazırlıyor. Çünkü topuğun taban yapısı özel bir yağ dokusuyla kaplıdır. Bu doku, vücudun yükünü taşıyabilmek için bölüm bölüm olacak şekilde topuk tabanında sıralıdır. Bu yağ dokusunun uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak aşınması, ayağın yük taşıma özelliğini kaybetmesine ve zamanla çeşitli ağrıların gelişmesine neden oluyor.

 • Kösele tabanlı ayakkabılardan uzak durulmalı, yumuşak tabanlı ayakkabılar giyilmeli.
 • Sabahları yataktan kalktıktan sonra ayak tabanını esnetmeye faydalı olacak egzersizler yapılabilir.
 • Ayakta ağrıyan bölgeler varsa, her gün 1-2 dakika kadar masaj yapılabilir.

Yanlış ayakkabı nasırı tetikleyebilir

Ortalama 12 saatlik bir mesaisi bulunan kişiler nasır problemi yaşayabilir. Nasır, ayak tabanında oluşabildiği gibi parmak aralarında da görülebilir. Mesai sonunda ayaklar şişebildiği için ayakkabı günlük ayakkabılardan yarım veya 1 numara büyük olmalı. Satın alınan ayakkabı ise yalnız tek ayakta değil iki ayakta birden denenmelidir.

ayak-bakimi-3Ortopedik özellik olmazsa olmaz

 • Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde bot ya da çizme alınacaksa tercih, elastik tabana sahip olan ortopedik modellerden yana kullanılmalı.
 • Plastikten yapılmış ayakkabılar ve deri babetlerden uzak durulmalı.
 • Çalışma şartları gereği topuklu ayakkabı giymek zorunda olanlar 5 cm’den yüksek olmayan ayakkabılar tercih etmeli.
 • Ayakkabı tabanına yerleştirilecek silikon tabanlık, daha yumuşak bir basma  elde edilmesine ve ayak tabanında oluşan ağrıların azaltılmasına katkı sağlayabilir. Bu tabanlıklar ayrıca kişinin kemikli olan bölgelerinin korunmasına da yardım eder.

Ödeme karşı ılık ve tuzlu su

 • Akşam ayakları yıkarken kullanılan suyun ne çok soğuk ne de sıcak olmamasına dikkat edilmeli.
 • Ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka bir havlu yardımıyla kurulanmalı.
 • Ayakları ılık ve tuzlu içinde bekletmek ödem oluşumunu hafifletebilir.
 • Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayakları biraz olsun rahatlatabilmek için aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemeye özen göstermek gerekir. Bu durum, ayaklarda oluşacak terleme ve kötü kokuları önlemeye yardımcı olabilir.
 • Terlemeleri engellemek için alüminyum içeren kremler kullanılabilir.
 • Belli periyotlarla antiseptik içeren ilaçlarla ayakları yıkamak da kötü koku oluşumunu önleyebilir.
 • Çorapların muhakkak pamuktan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.varicose veins socks