baymavislotbarportbetgrand pasha bet

BU HAVALARDA HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK KARARLAR ALMAYIN

GÜNE KAHVEYLE BAŞLAYAN RİSK ALTINDA!

İnsan vücudunu olumsuz yönde etkileyen bahar havaları, sağlıklı düşünmeyi de engelliyor. Uzmanlar, bugünlerde önemli kararlar almanın zarar getirebileceği konusunda uyarıyor

Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Engin Türkmen, önemli bilgiler verdi.

Bir gün güneşli ve dingin, ertesi gün yağmurlu ve rüzgarlı havaları yaşadığımız baharda vücudumuz atmosferde yaşanan basınç ve iyon değişikliklerine uyum sağlamakta zorlanıyor. Ani sıcaklık değişiklikleri vücudumuz üzerinde metabolik ve psikolojik etkilere yol açıyor.

Ani sıcaklık ve atmosferdeki basınç değişiklikleri beyin dalgalarımızı negatif etkileyerek ruh halimizde gelgitlere neden oluyor. Özellikle geçmişinde depresyon ve bipolar bozukluğu olanlar bahar havalarındaki değişikliklerden daha fazla etkileniyor.

Yağmurlu havalarda dışarıda negatif iyonlar çok fazla olduğu için depresif ve durgun bir hale bürünüyoruz. Güneşli havalarda ise havadaki pozitif iyonlar insanlara neşe ve heyecan veriyor. Ruh halindeki bu hızlı değişiklikler doğru karar vermeyi engelleyebilir.

Beyindeki ısı merkezi zorlanıyor 

Vücudumuzun normal ısısı 37.5 derecedir. Beynimizin ortasında ‘hipotalamus’ denilen merkezde, vücut ısısını ayarlayan termoregülatör var. Bu merkez,  dışarıdaki ısıyı bir termostat gibi algılayarak vücut ısınızı artırıp ve azaltarak optimal düzey olan 37.5 derecede tutmaya çalışır.

Böbreklere uyarı gönderiyor

Termoregülatör merkezi, beynimizi akciğerlerimizi ve böbreklerimizi kullanarak bu ısı dengesini sağlıyor. Dışarıdaki ısı çok fazlaysa bu merkez öncelikle böbreklere, deriye sonra akciğerlere uyarılar gönderir.  Deri, dışarıdaki ısı çok sıcaksa ateş yükselmesin diye terler. Böbrekler fazla idrar yapmayarak vücutta su tutar; akciğerler de bu suyu solunumla buhar yapıp dışarıya atar.

Havadaki 7-10 derecelik ani sıcaklık düşüşleri ve yükselişleri yaşandığında, termoregülatör zorlanır. Vücudumuzun adaptasyon mekanizmasında bozukluk meydana gelir. Bu bozukluk sonucunda da bağışıklık sisteminde çatlamalar oluşur. Bağışıklık sistemi zayıfladığında ise nezle, grip ve sinüzit olabiliyoruz.

Islak saçla dışarı çıkmak tehlikeli

Sıcaklıkların ani değişim gösterdiği havalarda ıslak saçla dışarı çıkılırsa, sinüzite yakalanma riski artar. Özellikle camı açık şekilde araba kullanılırsa ya da vapurda soğuk esen rüzgarı bir taraftan alınırsa yüz felciyle de karşılaşılabilir. Enfeksiyonlar ve hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bahar yağmuru hasta ediyor

Vücut ısısını bu dönemlerde korumak için iyi beslenmek ve doğru giyinmek gerekir. Lahana tipi giyinin, çantanızdan şemsiyenizi eksik etmeyin. Havalar henüz yağmurun vücudumuza erdiği zararı engelleyecek kadar sıcak değil.  Bahar yağmurunda ıslanmak ve ardından rüzgar çarpmasına maruz kalmak, vücut ısısının düşmesine neden olur. Nezle virüsleri de bu havaları sever.  Kişinin vücut ısısı düşük, bağışıklık sistemi zayıf ve yeterli savunma mekanizması yoksa, solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, bronşit, zatürre, kas ağrıları ve ishal gibi şikayetler sık yaşanır.

Düzenli kahvaltı yapmayanlar risk altında

Özellikle bu havalarda düzenli kahvaltı şart. Bazıları  kahvenin enerji verdiğini düşünüyor. Halbuki kahve, kafein içerdiği için dikkati artırsa bile vücuda enerji vermez. Aksine bu kişilerde kalp çarpıntısı, gastrit ve mide krampları görülebilir.

Mutlaka günde 2-3 litre su için

Günde 2- 3 litre su tüketilmeli çünkü vücudumuzda ısıyı kontrol eden sistem sıvıdır. Ayrıca çok sıcaklarda vücut hararetini düşürmek için su içmek lazım.  Ayran ve soda gibi soğuk içecekler de tercih edin. Sodyum ve potasyum ihtiyacı için tuzlu ayran veya maden suyu içilebilir.

Turp ve domates bağışıklık için önemli

Bağışıklık sistemimizin doğru çalışabilmesi için bol sebze ve meyve, B12, H vitamini, çinko ve magnezyum almak gerekiyor. Bağışık sistemimizdeki çatlaklardan virüslerin girmemesi için özellikle kırmızı renkli meyve sebzeleri tüketmemiz lazım. Çünkü onların içinde selenyum ve likopen gibi bağışıklık sistemimizi güçlendiren maddeler bulunur. Domatesteki selenyum  ve likopen, anti kanserojen etki gösterir.  Kanserleşmeye yakın hücreleri yakalar ve öldürür. Turp, karpuz,  kırmızıbiber de bağışıklık sistemi ve kalp için önemli sebzeler. Bağışıklık sistemi için biraz da manganez, bakır, çinko gibi maddelere ihtiyacımız var. Bunları da fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişleri yiyerek alabiliriz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir